Total diz protezi operasyonlarında uygulanan proximal adductor kanal; mid adductor kanal ve distal adductor kanal sinir bloklarının postoperatif statik/dinamik ağrı ve duyusal/motor blok sürelerinin farkı yönünden karşılaştırılması
Comparison of proximal adductor canal, mid adductor canal and distal adductor canal nerve blocks in total knee arthroplasty: Differences in postoperative static/dynamic pain and sensory/motor block durations
  1. Tez No: 939158
  2. Yazar: TALHA KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FETHİ AKYOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Spinal anestezi altında total diz protezi cerrahisi sonrası proksimal, mid veya distal seviyeden uygulanan adduktor kanal bloğunun hastalarda postoperatif statik ve dinamik hareketlerdeki ağrı skorlarının, motor ve duyusal blok oluşum farklarının ve opioid tüketim miktarlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Total diz protezi cerrahisi geçiren ve postoperatif analjezi amacıyla operasyon sonrası proksimal, mid veya distal seviyelerden adduktor kanal bloğu uygulanan 18-70 yaş, ASA II-III risk skoru olan 108 hasta postoperatif süreçte incelendi. Hastalar proksimal adduktor kanal bloğu (ACB)(Grup I), mid ACB (Grup II) ve distal ACB (Grup III) uygulananlar olarak 3 farklı gruba ayrıldı. Hastalara gereklilik halinde (ağrı düzeyleri değerlendirilerek) analjezik ajan olarak intravenöz tramadol, parasetamol, deksketoprofen veya diklofenak sodyum uygulandı. Hastaların postoperatif ağrı skorları 1., 4., 8., 12. ve 24. saatlerde değerlendirildi; motor ve duyusal blok oluşumları ile süreleri düzenli aralıklarla izlenerek kaydedildi. Postoperatif 24. saatte statik ve dinamik hareketlerde uygulanan 7 test için ağrı skorları; tramadol veya ek analjezik ajan tüketimleri kaydedildi. Postoperatif dönemde ağrı skorları ve motor güç takibi için sırasıyla; Vizuel Analog Skala (VAS) ve yerçekimine karşı kuvveti ile değerlendirildi. Elde edilen veriler IBM SPSS 25.0 (SPSS Inc., Chicago, IL, USA) paket programında analiz edildi. Bulgular: Proximal ve mid seviyeden uygulanan ACB'ler değerlendirildiğinde VAS skorları arasında 1., 4., 8., 12. ve 24. saatlerde anlamlı fark saptanmadı. Proksimal seviyeden uygulanan ACB'lerin VAS skorları 1., 4., 8., 12. ve 24. saatlerde distal gruba göre anlamlı olarak daha düşük olduğu görüldü. Mid ile distal seviyelerden uygulanan ACB'ler karşılaştırıldığında 1., 4., 8., 12. ve 24. saatlerdeki VAS skorlarının mid seviyeden uygulanan ACB'lerde anlamlı olarak daha düşük olduğu belirlendi. Postoperatif 24. saatte statik ve dinamik hareketlerde uygulanan 7 farklı testin tamamında VAS skorları distal seviyeden uygulanan ACB'lerde proximal ve mid seviyeden uygulanan ACB'lere kıyasla istatistiksel olarak anlamlı yüksek tespit edildi. Proximal seviyeden ACB uygulanmış 36 hastanın 5 tanesinde istenmeyen motor blok oluşumu izlendi. Hastalarda uygulanan blok sonrası oluşan duyusal blok süreleri incelendiğinde Grup I ve Grup II'nin duyusal blok geri dönüş süreleri Grup III'e göre daha uzun olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to compare the pain scores in postoperative static and dynamic movements, the differences in motor or sensory block formation and opioid consumption amounts among patients who underwent an adductor canal block (ACB) at proximal, mid or distal levels following total knee arthroplasty (TKA) under spinal anesthesia. Materials and Methods: A total of 108 patients aged 18–70 years, classified as ASA II–III risk category, who underwent total knee arthroplasty (TKA) and received an adductor canal block (ACB) at the proximal, mid or distal levels for postoperative analgesia were evaluated during the postoperative period. The patients were divided into three groups based on the level of ACB administration: proximal ACB (Group I), mid ACB (Group II), and distal ACB (Group III). As required (based on pain levels), intravenous tramadol, paracetamol, dexketoprofen, or diclofenac sodium was administered as analgesic agents. Postoperative pain scores were assessed at the 1st, 4th, 8th, 12th and 24th hours, while motor and sensory block onset and duration were monitored and recorded at regular intervals. At the 24th postoperative hour, pain scores for seven tests applied during static and dynamic movements, as well as tramadol and additional analgesic consumption, were recorded. Postoperative pain scores and motor strength were assessed using the Visual Analog Scale (VAS) and resistance against gravity, respectively. The obtained data were analyzed using IBM SPSS 25.0 (SPSS Inc., Chicago, IL, USA). Results: No significant differences were found in VAS scores at 1st, 4th, 8th, 12th and 24th hours between the proximal and mid ACB groups. However, VAS scores were significantly lower in the proximal ACB group compared to the distal ACB group at all recorded time points. When comparing mid and distal ACB groups, VAS scores were significantly lower in the mid ACB group at all time points. In the seven different tests conducted at the 24th postoperative hour to assess pain during static and dynamic movements, VAS scores were significantly higher in the distal ACB group compared to the proximal and mid ACB groups. Unintended motor block 4 formation was observed in 5 out of 36 patients who received a proximal ACB. Sensory block duration was longer in Groups I and II compared to Group III.