Behiç Ak'ın çocuk romanlarında çocuk psikolojisi
Child psychology in Behiç Ak's children's novels
  1. Tez No: 939177
  2. Yazar: NERGİZ VURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Behiç Ak, Türkiye'de çocuk edebiyatının önde gelen isimlerinden biridir ve eserlerinde çocuk karakterlerin duygusal, bilişsel, sosyal ve psikolojik gelişimlerine dair unsurları başarıyla yansıtmaktadır. Bu tez, Behiç Ak'ın çocuk romanlarında çocuk psikolojisinin ele alınış biçimlerini incelemek amacıyla hazırlanmıştır. Ancak alan yazını incelendiğinde, Behiç Ak'ın eserlerinin çocuk psikolojisi açısından detaylı bir şekilde ele alındığına dair akademik bir çalışmaya rastlanmamaktadır. Bu araştırma, bu boşluğu doldurmayı ve Behiç Ak'ın eserlerini çocuk psikolojisi bağlamında incelemeyi hedeflemektedir. Tezde öncelikle“çocuk”kavramı ve çocuk gelişimi hakkında teorik bir çerçeve sunulmuştur. Çocukların gelişimsel süreçlerinin bilişsel, duygusal ve sosyal boyutları detaylandırılarak çocuk psikolojisi ile çocuk edebiyatı arasındaki ilişki açıklığa kavuşturulmuştur. Daha sonra, Behiç Ak'ın çocuk romanlarında yer alan karakterlerin bu gelişimsel süreçlerle nasıl örtüştüğü ve karakterlerin psikolojik analizleri yapılmıştır. Bu tez, çocuk edebiyatının çocukların psikolojik gelişimleri üzerindeki etkilerini vurgulamakta ve Behiç Ak'ın çocuk romanlarının çocuk psikolojisi açısından önemini ortaya koymaktadır. Bu araştırma, hem çocuk edebiyatı hem de çocuk psikolojisi alanındaki araştırmalara katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında Behiç Ak'ın çocuk romanları, çocuk karakterlerin psikolojik yapıları, sosyal ilişkileri ve toplumsal sorunlarla başa çıkma biçimleri üzerinden değerlendirilmiştir. Çalışmada kullanılan temel teorik yaklaşımlar, çocukların bilişsel ve duygusal gelişimlerini ele alan genel psikolojik kuramlardan yararlanarak oluşturulmuştur. Behiç Ak'ın çocuk romanlarının çocukların psikolojik gelişimine olumlu katkılar sunduğu ve çocuklara rehberlik edebilecek nitelikte olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the representation of child psychology in Behiç Ak's children's novels. Behiç Ak is one of the prominent figures in Turkish children's literature, and his works successfully reflect the emotional, cognitive, social, and psychological development of child characters. However, a review of the existing literature reveals that there is no detailed academic study focusing on the psychological aspects of Behiç Ak's works. This research seeks to fill this gap and analyze Behiç Ak's works from the perspective of child psychology. The thesis first presents a theoretical framework on the concept of“child”and child development. The cognitive, emotional, and social dimensions of children's developmental processes are elaborated, and the relationship between child psychology and children's literature is clarified. Following this, the characters in Behiç Ak's children's novels are analyzed to explore how these developmental processes align with the psychological growth of the characters. This thesis emphasizes the influence of children's literature on children's psychological development and highlights the importance of Behiç Ak's children's novels in terms of child psychology. This research aims to contribute to the fields of both children's literature and child psychology. The study evaluates Behiç Ak's children's novels through an analysis of the psychological structures, social interactions, and ways in which the child characters cope with societal issues. The theoretical approaches used in the research are based on general psychological theories that address children's cognitive and emotional development. The findings indicate that Behiç Ak's children's novels positively contribute to children's psychological development and can serve as a guide for them.