Sosyal Bilgiler Öğretmen Adaylarının Siber Kültürü Benimseme Seviyeleri İle Küresel Vatandaşlık Düzeyleri Arasındaki İlişkide Dijital Yeterliliğin Aracılık Rolü
The Mediating Role of Digital Competence in the Relationship Between Social Studies Teacher Candidates' Levels of Cyber Culture Adoption and Global Citizenship
  1. Tez No: 939576
  2. Yazar: ŞÜKRAN GEÇGEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH USLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın amacı, Sosyal Bilgiler Öğretmen Adaylarının Siber Kültürü Benimseme Seviyeleri ile Küresel Vatandaşlık Düzeyleri arasındaki ilişkide Dijital Yeterliliğin aracılık rolünü incelemektir. Araştırma yöntemi olarak, sosyal bilimler ve eğitim araştırmalarında yaygın şekilde kullanılan ve karmaşık veri analizi gerektiren yapısal eşitlik modellemesi tercih edilmiştir. Çalışma grubu, gönüllülük esasına dayalı olarak belirlenmiş olup dört devlet üniversitesinde eğitim fakültelerinin Türkçe ve Sosyal bilgiler eğitimi bölümü, sosyal bilgiler eğitimi anabilim Dalı'nda öğrenim gören öğretmen adaylarından oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgi formu, Koçak (2019) tarafından geliştirilen Siber Kültürü Benimseme/Gelişim Düzeyi Ölçeği, Gezer ve İlhan (2023) tarafından Türkçeye uyarlanan Küresel Vatandaşlık Ölçeği ve Toker, Akgün, Cömert ve Edip (2021) tarafından Türkçeye uyarlanan Eğitimciler İçin Dijital Yeterlilik Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, Siber Kültürü Benimsemenin Dijital Yeterlilik aracılığıyla Küresel Vatandaşlık üzerindeki etkisi incelenmiştir. Analiz sonuçları, Siber Kültürü Benimsemenin Dijital Yeterlilik üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkisi olduğunu, Dijital Yeterliliğin ise Küresel Vatandaşlık üzerinde pozitif bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Ancak, Siber Kültürü Benimsemenin Küresel Vatandaşlık üzerindeki doğrudan etkisi anlamlı bulunmamıştır. Bootstrap yöntemiyle yapılan analizler, dolaylı etkinin anlamlı olduğunu ortaya koymuş ve Dijital Yeterliliğin, Siber Kültürü Benimseme ile Küresel Vatandaşlık arasındaki ilişkide tam aracı rol üstlendiğini doğrulamıştır. Bu sonuç, teknolojik adaptasyon ve dijital becerilerin, bireylerin küresel farkındalık ve vatandaşlık bilinci üzerindeki belirleyici rolünü vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating role of Digital Competence in the relationship between Social Studies Teacher Candidates' Levels of Adoption of Cyber Culture and their Levels of Global Citizenship. The research employs Structural Equation Modeling (SEM), a widely used method in social sciences and educational research that requires complex data analysis. The study group was formed on a voluntary basis and consists of pre-service teachers enrolled in the Social Studies Education programs within the Departments of Turkish and Social Studies Education at the faculties of education in four public universities For data collection, the study utilized a Personal Information Form developed by the researcher, along with three validated measurement instruments: the Cyber Culture Adoption/Development Scale developed by Koçak (2019), the Global Citizenship Scale adapted into Turkish by Gezer and İlhan (2023), and the Digital Competence Scale for Educators, adapted into Turkish by Toker, Akgün, Cömert, and Edip (2021). The findings of the study indicate that the relationship between Cyber Culture Adoption and Global Citizenship is mediated by Digital Competence. The analyses reveal that Cyber Culture Adoption has a significant positive effect on Digital Competence, and Digital Competence positively influences Global Citizenship. However, the direct effect of Cyber Culture Adoption on Global Citizenship was found to be insignificant. The results of bootstrap analysis confirm the significance of the indirect effect, demonstrating that Digital Competence plays a fully mediating role in the relationship between Cyber Culture Adoption and Global Citizenship. These findings highlight the critical role of technological adaptation and digital skills in enhancing individuals' global awareness and citizenship consciousness.