Suriyeli Beşir el-Azma'nın gözünden 'Türkiye, Suriye ve Mısır' ilişkileri üzerine bir inceleme
An analysis of Turkey, Syria, and Egypt relations from the perspective of Syrian Bashir al-Azma
- Tez No: 939193
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEL ÖZLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: 11111, Siyasal Bilimler, Tarih, 12345, Political Science, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Göç Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 349
Özet
Bu çalışmada, Suriye ve Mısır'ın birleşme sürecini inceleyerek Osmanlı Devleti'nin zayıflaması, Arap dünyasının bağımsızlık mücadeleleri ve milliyetçilik hareketinin etkisi altında gerçekleşen bu önemli tarihsel süreç kapsamlı bir perspektifle ele alınmaktadır. Araştırma, kavramsal çerçevede Arapça literatür taramasıyla birleşme öncesindeki durum ve koşulları, birleşme sürecini ve yaşanan olayları detaylı bir şekilde analiz ederken aynı zamanda birleşmenin bölgesel ve uluslararası boyutlarına dair derinlemesine bir inceleme sunmaktadır. Beşir El-Azma'nın Arapça olarak kaleme aldığı ve 296 sayfadan oluşan ''Yenilginin Nesli'' adlı eserinin Türkçeye tercüme edilmesiyle Suriye'deki toplumsal, ekonomik ve politik dinamiklere dair kapsamlı bir kaynak elde etmek ve El-Azma'nın eseri, birleşme ve ayrılma dönemlerindeki olayları eleştirel bir bakış açısıyla ve detaylı bir şekilde aktararak kritik tarihsel süreç hakkında önemli bir katkı sunmak amaçlanmıştır. Ayrıca, Osmanlı Devleti'nin zayıflaması ve milliyetçilik hareketinin etkisi altında, Suriye ve Mısır'ın birleşme süreci, 22 Şubat 1958'de kurulan Birleşik Arap Cumhuriyeti'nin oluşum süreci, coğrafi sınırlar, siyasi dinamikler ve ekonomik gelişmeler açısından detaylı bir tarihî araştırma ile incelenmiştir. Birleşmenin devam ettiği süreçte karşılaşılan olaylar, politik gelişmeler ve kültürel etkileşimler derinlemesine değerlendirilmiş, 28 Eylül 1961 tarihinde birleşmenin sona erdiği tarihe kadar olan dönemdeki gelişmeler, analitik bir perspektiften ele alınmıştır. Tez, bölgesel birleşmelerin genel dinamiklerini anlama ve bu tür birleşme girişimlerinin başarısızlık veya başarıya ulaşma faktörlerini belirleme amacı taşımaktadır. Bu bağlamda, Arap dünyasındaki birlik ideali çerçevesinde daha geniş bir perspektif sunarak bu önemli tarihî deneyimin, Arap dünyasının bütünlük arayışındaki yerini ayrıntılı bir şekilde ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the process of union between Syria and Egypt, comprehensively addressing the significant historical context characterized by the weakening of the Ottoman Empire, the struggles for independence in the Arab world, and the influence of nationalist movements. The research combines a conceptual framework with a review of Arabic literature to analyze the pre-union conditions and circumstances, the process of union, and the events that occurred in detail while also providing an in-depth examination of the regional and international dimensions of the union. By translating Beşir El-Azma's work“The Generation of Defeat,”written in Arabic and consisting of 297 pages, into Turkish, the aim is to obtain a comprehensive resource on the social, economic, and political dynamics in Syria. El-Azma's work intends to offer a critical and detailed account of the events during the periods of union and separation, thereby making a significant contribution to understanding this critical historical process. Furthermore, under the influence of the weakening Ottoman Empire and nationalist movements, the process of union between Syria and Egypt, including the formation of the United Arab Republic on February 22, 1958, is examined through a detailed historical investigation concerning geographical boundaries, political dynamics, and economic developments. The events encountered during the continuation of the union, political developments, and cultural interactions are thoroughly evaluated, and developments up to the date of the dissolution of the union on September 28, 1961, are analyzed from an analytical perspective. The thesis aims to understand the general dynamics of regional unions and determine the factors leading to the success or failure of such union attempts. In this context, by offering a broader perspective within the framework of the unity ideal in the Arab world, it meticulously delineates the place of this significant historical experience in the Arab world's quest for unity.