The role of spending review in determining fiscal performance: An empirical analysis for the OECD countries
Harcama gözden geçirmesinin mali performansı belirlemedeki rolü: OECD ülkeleri için ampirik bir analiz
- Tez No: 939192
- Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN AKDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 323
Özet
Tarihsel süreç içerisinde devletlerin ekonomik fonksiyonlarında yaşanan dönüşümler ve gelişimler, kamu harcamalarının artmasına sebep olmuş ve devletlerin ekonomik hayatta daha etkin ve müdahaleci bir rol üstlenmesine yol açmıştır. Özellikle demografik değişiklikler, küresel krizler, pandemi ve salgın gibi öngörülemeyen değişkenler birçok OECD ve AB üyesi ülkede kamu harcamalarında etkinlik ve verimlilik kavramlarının ön plana çıkmasına neden olmuştur. Yaşanan makroekonomik istikrarsızlığın ve bütçe baskılarının zamanla artması, harcama gözden geçirme uygulamalarının da gündeme gelmesini sağlamıştır. 2008 Küresel Finansal Krizi sonrası, OECD ülkelerinde harcama gözden geçirme incelemelerinin rolü önemli ölçüde artmış, hükümet programlarının etkinliğinin ve verimliliğinin değerlendirilmesi sisteminin bir unsuru olmaktan çıkıp, kamu mali yönetiminde bağımsız bir politika aracı haline gelmiştir. Pek çok ülkede mevcut kamu harcamaları kapsamlı ve sistematik bir şekilde gözden geçirilerek verimsiz harcama alanlarının belirlenmesinin önü açılmış, orta vadede hükümet politikalarının öncelikleri doğrultusunda kamu kaynaklarının yeniden tahsisi, azaltımı ya da tavsfiye edilmesini sağlayan sistematik bir süreç olarak kullanılmaya başlamıştır. Bu tezde, temel amaçları kamu harcamalarında etkinliğin ve verimliliğin sağlanmasına katkısı olan ve birçok OECD ve AB üyesi ülke için maliye politikası aracı olarak kabul edilen harcama gözden geçirmelerinin, birincil bütçe dengesi üzerindeki etkisinin incelenmesini sağlamaktır. Bu kapsamda, harcama gözden geçirme uygulamalarını hayata geçiren 31 OECD üyesi ülkenin sistemleri analiz edilmiş, bütçe süreciyle entegrasyonları araştırılmış ve uygulamalara yönelik kapsamlı bir teorik çerçeve oluşturulmuştur. Çalışmanın analiz bölümünde, söz konusu ülkelerde 2000-2020 yılları arasında uygulanan harcama gözden geçirme süreçlerinin birincil bütçe dengesi üzerindeki etkileri dinamik panel veri analizi yöntemiyle incelenmiştir. Literatürde harcama gözden geçirmelerinin birincil bütçe dengesi üzerindeki etkisini doğrudan ele alan herhangi bir çalışmaya rastlanmaması, bu alandaki önemli bir boşluğu doldurma gerekliliğini ortaya koymuştur. Bu bağlamda, çalışma, harcama gözden geçirmelerinin birincil bütçe dengesi üzerindeki etkilerini inceleyen ilk ekonometrik analiz olma niteliği taşımakta ve literatüre özgün bir katkı sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, transformations and developments in the economic functions of states have significantly increased public expenditures, resulting in a more active and interventionist role for governments in the economy. In particular, demographic changes, global crises, and unforeseen events such as pandemics have underscored the importance of efficiency and effectiveness in public spending, especially in OECD and EU member countries. Growing macroeconomic instability and increasing budgetary pressures have also contributed to adoption of spending reviews as a policy tool. Following the 2008 Global Financial Crisis, the role of spending reviews in OECD countries expanded significantly. Originally a method for evaluating the efficiency and effectiveness of government programmes, spending review has evolved into an independent policy instrument in public financial management. In many countries, existing public expenditures have been systematically and comprehensively reviewed to identify inefficiencies, enabling governments to reallocate, reduce, or eliminate spending in alignment with medium-term policy priorities facilitating the identification of inefficient spending areas. As a result, spending reviews have been increasingly utilized as a systematic process to reallocate and reduce public resources or eliminate public spending in line with the medium-term policy priorities. This thesis aims to examine the impact of spending reviews, recognized as a key fiscal policy instrument in many OECD and EU countries, on the primary budget balance. To this end, the study analyses the spending review systems of 31 OECD member countries, explores their integration into the budget process, and establishes a comprehensive theoretical framework for their implementation. The analytical section of this study employs dynamic panel data analysis to examine the effects of spending reviews on the primary budget balance across mentioned countries between 2000 and 2020. Given the absence of prior studies directly addressing the impact of spending reviews on the primary budget balance, the study seeks to fill a significant gap in the literature and presents the first econometric analysis on the topic, aiming to make an original contribution to the field.