Bilgisayar destekli kalıp hazırlama (CAD) sistemi ve tedarik zinciri: Gaziantep'te bulunan hazır giyim üreticileri üzerine bir uygulama
Computer aided pattern making (CAD) system and supply chain: An application on apparel manufacture in Gaziantep
  1. Tez No: 939195
  2. Yazar: HATİCE BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CUMA BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günümüzde birçok sektörde olduğu gibi hazır giyim sektöründe de teknolojinin önemi giderek artmaktadır. Rekabetin yoğun olduğu piyasa koşullarında, otomasyon sistemlerini kullanmayan işletmeler ayakta kalmakta zorlanmaktadır. Bu nedenle üretim süreçlerine yönelik teknolojik yatırımlar, firmalar için stratejik bir zorunluluk haline gelmiştir. Bilgisayar Destekli Kalıp Hazırlama (CAD) sistemleri, giysi üretiminde hem Ar-Ge faaliyetlerinde hem de tedarik zinciri yönetiminde önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışmanın amacı, Gaziantep'te faaliyet gösteren hazır giyim üreticilerinde CAD sistemlerinin kullanımının sağladığı avantajları ve tedarik zincirine olan etkilerini incelemektir. Araştırma kapsamında, Gaziantep hazır giyim ve tekstil sektörüne yönelik literatür taraması yapılmış; CAD sistemlerinin kullanım süreçleri ve başlangıç dönemlerine dair bilgiler, yerinde ziyaret edilen firmalardan elde edilmiştir. Elde edilen bulgular, ileri teknolojilerin özellikle müşteri siparişlerinin zamanında teslimi noktasında firmalara önemli katkılar sağladığını göstermektedir. Bu nedenle CAD sistemleri, hazır giyim üreticileri için vazgeçilmez bir teknoloji haline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, as in many other sectors, the importance of technology in the apparel industry is rapidly increasing. In an intensely competitive market, companies that do not utilize automation systems struggle to survive. As a result, technological investments in production processes have become essential for firms aiming to remain competitive. Computer-Aided Design (CAD) systems, essential for garment production, play a significant role in both R&D activities and supply chain management. This study aims to examine the advantages obtained through the use of CAD systems by apparel manufacturers in Gaziantep and their impacts on the supply chain. A comprehensive literature review was conducted on the historical development of Gaziantep's textile and apparel industry. Additionally, data regarding the early adoption and use of CAD systems were collected through on-site company visits. The findings indicate that advanced technologies provide considerable benefits to apparel manufacturers in Gaziantep, particularly in ensuring the timely delivery of customer orders. CAD systems have thus become an indispensable component of modern production processes.