NATO's enlargement and Türkiye: Analysis of Finland's and Sweden's accession
NATO'nun genişlemesi ve Türkiye: Finlandiya ve İsveç'in katılımının analizi
  1. Tez No: 939196
  2. Yazar: MARİA BENABİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN KAYA ÜLGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tez, Finlandiya ve Isveç'in 2022'deki tarihi uygulamalarına özel olarak odaklanarak, Türkiye'nin NATO'nun doğuya doğru genişlemesine ilişkin tutumunu incelemektedir. Çalışma, Türkiye'nin ilk itirazlarının ardındaki motivasyonları ve nihai olarak üyeliğine onay vermesini anlamayı amaçlamaktadır. Bu çalışmanın amacı Türkiye'nin Finlandiya'ya yaklaşımını ve Isveç'in NATO'ya katılım hedeflerini şekillendiren faktörleri analiz etmektedir. Karar alma sürecini etkileyen güvenlik kaygılarını, siyasi hususları ve diplomatik çabaları inceleyecektir. Araştırma, Rusya'nın NATO genişlemesine kısıtlamalar içeren Aralık 2021 güvenlik tekliflerinden Türkiye'nin Isveç'in Ocak 2024'teki üyeliğini onaylamasına kadar geçen süreyi kapsayacaktır. Durumun kapsamlı bir şekilde anlaşılması için resmi açıklamalar, medyada yer alan haberler ve akademik analizler incelenecek. Bu çalışma, doküman analizi, süreç izleme ve söylem analizinden yararlanan nitel bir araştırma yaklaşımı kullanacaktır. Araştırma, resmi belgeleri, haberleri ve bilimsel çalışmaları inceleyerek karar alma sürecini yeniden kurgulayacak ve Türkiye'nin öne sürdüğü gerekçeleri analiz edecektir. Çalışma, Türkiye'nin NATO'nun genişlemesi konusundaki pozisyonunu etkileyen karmaşık faktörlere dair fikir verecektir. Kürt gruplara ilişkin güvenlik kaygılarını, Isveç ve Finlandiya ile yapılan diplomatik müzakereleri ve daha geniş jeopolitik bağlamı analiz edecektir. Bu tez, Türkiye'nin Finlandiya ve Isveç'in NATO'ya katılımı konusundaki tutumunu etkileyen karmaşık dinamiklerin ve stratejik hususların kapsamlı bir analizini sunmaktadır. Çalışma, NATO'nun genişlemesinin Türkiye'nin dış politika hedefleri ve Ittifak içindeki rolü üzerindeki etkilerinin anlaşılmasına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates Türkiye's perspective on NATO's eastward enlargement, with a particular emphasis on Finland and Sweden's previous proposals for 2022. The goal of this study is to examine the elements that influenced Türkiye's approach to Finland and Sweden's NATO accession attempts. It will look into the security concerns, political factors, and diplomatic efforts that shaped the decisionmaking process. The study will span the period from Russia's December 2021 security proposals, which included constraints on NATO membership, to Türkiye's confirmation of Sweden's entrance in January 2024. It will look at official comments, media coverage, and scholarly analysis to provide a complete picture of the issue. This study will use a qualitative research approach that includes document analysis. Finland and Sweden's admission has had a major impact on Türkiye's foreign policy goals and strategic location within NATO, especially with regard to Russia and the EU. The research will provide insights into the various elements that influenced Türkiye's stance on NATO expansion including security concerns about Kurdish groups, diplomatic relations with Sweden and Finland, and the overall geopolitical situation. This thesis provides a thorough examination of the dynamics and strategic considerations that impacted Türkiye's position on Finland and Sweden's NATO admission. It adds to our understanding of the implications of NATO enlargement for Türkiye's foreign policy aims and participation within the Alliance.