Critical literacy for sustainable consumption in early childhood education context: Pre-service teachers' experiences
Okul öncesi eğitimde sorumlu tüketim için eleştirel okuryazarlık: Öğretmen adaylarının deneyimleri
- Tez No: 939214
- Danışmanlar: PROF. DR. REFİKA OLGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 295
Özet
Bu çalışma Okul Öncesi öğretmen adaylarının öğretmenlik uygulaması dersine devam ederken katıldıkları eleştirel okuryazarlık temelli sorumlu tüketim mesleki gelişim eğitimi kapsamında deneyimlerini incelemeyi amaçlamıştır. Bu incelemenin odağı katılımcıların yurttaş ve öğretmen olarak sorumlu tüketim anlayışları ve uygulamalarında odaklanmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden, tek durum deseni durum çalışması yaklaşımıyla sürdürülen bu çalışma, Türkiye'de yeşil kampüslü bir devlet üniversitesinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örneklemi gönüllü olarak mesleki gelişim eğitimine katılan altı son sınıf okul öncesi öğretmenliği öğrencilerinden oluşmuştur. Öğretmen adaylarının anlayış ve uygulamalar kapsamında deneyimlerini yansıtan bu çalışmanın verileri mesleki gelişim eğitimi öncesinde ve sonrasında görüşme tekniği kullanılarak, mesleki gelişim eğitimi sonrasında etkinlik planlarının ve yansıtıcı günlüklerin doküman incelemesi yapılarak toplanmıştır. Çalışmanın bulguları, öğretmen adaylarının sorumlu tüketim anlayışının hem yurttaş hem de eğitimci rolü içinde geliştiğini ve öğretmen adaylarının sürdürülebilir tüketimle ilgili günlük uygulamalarında ve öğretmenlik uygulamalarında eleştirel yansıtma ve eylemde bulunduklarına işaret etmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate early childhood education teacher candidates' experiences of Professional Development Training (PDT) which is designed to inform them about sustainable consumption via critical literacy during their practice teaching. This investigation included understandings and practices of teacher candidates as citizens and as teachers. Among qualitative research designs case study approach is employed in the present study. It was a single case study conducted in the context of a public university with a green campus in Turkey. The participants of the study were six senior students of the early childhood education undergraduate program who volunteered and received PDT. Data reflecting the experiences of teacher candidates in terms of understanding and practice were collected through pre- and post-interviews before and after PDT, and document analysis of reflective journals and activity plans after PDT. The findings of the study indicated that teacher candidates' understandings of sustainable consumption were enhanced both in the citizen role and the educator role, and teacher candidates engaged in deepened critical reflection and informed action in their daily practice and teaching practice regarding sustainable consumption in response to PDT.