Saint Pierre Han in Galata district: Urban and social identities of a building from the late Ottoman to the early Republican period
Galata'daki Saint Pierre Han: Geç Osmanlı'dan erken Cumhuriyet dönemine bir yapının kentsel ve toplumsal kimlikleri
- Tez No: 939215
- Danışmanlar: PROF. DR. TOMRİS ELVAN ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Tarih, Architecture, History
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu tez, İstanbul'un Galata semtinde on sekizinci yüzyılda inşa edilmiş bir ticaret yapısı olan Saint Pierre Han'ın, 1860'lardan 1950'lere kadar kullanıcı profiline göre, işlevsel ve mimari açıdan geçirdiği dönüşümler üzerinden sosyo-mekânsal bir analizini gerçekleştirmeyi hedeflemektedir. Galata'nın Osmanlı yönetiminde hızla gelişen bir ticaret merkeziyken, erken Cumhuriyet döneminde tanımlı bir liman bölgesine dönüşen kent kimliği bu analiz için tarihsel çerçeve oluşturmaktadır. Çalışma, hanın değişen sosyal ve mekânsal kimliklerini inceleyebilmek amacıyla kira sözleşmeleri, mektuplar, haritalar ve kilise kayıtları gibi çeşitli arşiv kaynaklarına dayanan çok katmanlı bir metodoloji benimsemektedir. Bu kaynakların incelenmesi, Saint Pierre Han'ın işlevlerindeki ve kullanıcılarındaki değişimlerin, özellikle 19. yüzyılın gelişmeleri ve takip eden 1923'teki rejim değişikliğinin tartışmalı kentsel bağlamlarında Galata'da yaşanan daha geniş sosyo-ekonomik ve siyasi dönüşümleri nasıl hem yansıttığını hem de bu dönüşümlere yanıt verdiğini ortaya koyar. Geleneksel tipolojilere uymayan çoğul yerel bağlamları odağına alan bu tez, literatürde göz ardı edilmiş parçalı bir örneği ele almaktadır. Saint Pierre Han'ı müzakereler ve müdahalelerle şekillenmiş karmaşık bir bağlama yerleştirerek geleneksel mekânsal analizlerin ötesine geçen bir mimari mikrotarih anlatısı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to make a socio-spatial analysis of Saint Pierre Han, an eighteenth-century commercial building in Istanbul's Galata district, by examining its transformation in resident profile, function, and architecture from 1860s to 1950s. Galata's shifting urban identity draws a framework for this analysis, as the district transitioned from a rapidly developing commercial hub in the Ottoman rule to a designated port district in the early Republican period. The study employs a multifaceted methodology to trace the han's changing social and spatial identities by utilizing various archival sources that include rental contracts, letters, maps, and church records. The cross-examination of these sources highlights how Saint Pierre Han's changing functions and residents both reflected and responded to wider socio-economic and political transformations in Galata, particularly amid the contested urban contexts of the 19th-century developments and the following regime change in 1923. By focusing on the plural local contexts of the han that do not conform to conventional typologies, this thesis addresses a fragmented case overlooked in the literature. In doing so, it narrates an architectural microhistory that extends beyond conventional spatial analysis by situating Saint Pierre Han within a complex context of negotiations and interventions.