Salgın hastalıklarla mücadelede yerel yönetimlerin rolü
The role of local governments in fighting epidemic diseases
  1. Tez No: 939216
  2. Yazar: FURKAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZLI YÜCEL BATMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Dünya tarihinde insan kayıplarına en fazla sebep olan olgunun“savaşlar”olduğu düşünülse de esasen bu durum gerçekte farklıdır. İnsanlık tarihindeki en yıkıcı olayların başında salgın hastalıklar gelmektedir. Salgınlar yaşandıkları toplum ve coğrafya ile ortaya çıktığı zamanı domine etmiş, toplumu siyasal, sosyal, ekonomik ve psikolojik yönden çöküntüye uğratmıştır. Topluma ait tüm kurum ve yapıları diğer etkenlerle beraber bir değişim ve dönüşüm sürecinin içinde sürüklemiştir. Salgın hastalıkların epidemik ve pandemik etkiler ortaya çıkarmaları ise şüphesiz kentleşme ve küreselleşmeden bağımsız olmamıştır. Günümüzde küreselleşme, kentleşme ve hızlı nüfus artışı gibi dinamikler, salgın hastalıkların yayılma hızını ve etkisini daha da artırmıştır. Bu süreçte salgın hastalıkların merkez üssü kentler olduğu gibi salgın hastalıklara karşı alınan tedbirlerin ve verilen mücadelenin kritik mekânı haline de gelmiştir. Kentin bu önemi onun en yakın yönetsel birimi olan yerel yönetimleri daha önemli bir noktaya taşımaktadır. Bu bağlamda çalışma salgın hastalıklarla mücadelede yerel yönetimlerin rolünü küreselleşme ve kentleşme süreçlerinin tarihsel bağlamında ele almaktadır. Tarih boyunca veba, kolera, ispanyol gribi, sıtma ve benzeri salgınlar, insanlık için önemli krizler yaratmış; bu krizlerle mücadelede yerel yönetimlerin katkıları ve eksiklikleri belirleyici olmuştur. Covid-19 pandemisi ise, küreselleşmiş dünyada yerel yönetimlerin kriz yönetimindeki kritik rolünü daha önce olmadığı kadar ön plana çıkarmıştır. Özellikle yerel yönetimlerin sağlık hizmetlerinin koordinasyonu, halkın bilgilendirilmesi, lojistik destek sağlanması ve kriz yönetimindeki katkıları tartışılmıştır. Bunun yanı sıra, karşılaşılan sorunlar ve merkezi yönetimle iş birliği eksiklikleri gibi konular da ele alınmıştır. Elde edilen bulgular, yerel yönetimlerin salgın hastalıklarla mücadelede etkin bir rol oynayabilmesi için yetki ve kaynaklarının artırılması gerektiğini göstermektedir. Ayrıca, yerel yönetimlerin kriz anlarında daha esnek ve hızlı kararlar almasını sağlayacak mekanizmaların oluşturulması önerilmektedir. Tez, yerel yönetimlerin salgın yönetimindeki kapasitelerini artırmaya yönelik politika önerileri sunarak, gelecekte benzer krizlere hazırlıklı olunması adına katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Although it is thought that the phenomenon that caused the most human losses in world history is“war”, the reality is actually different. Epidemic diseases are among the most devastating events in human history. As a result, epidemic diseases dominated the society and geography in which they occurred and the time they emerged, and collapsed the society politically, socially, economically and psychologically. They dragged all institutions and structures belonging to the society into a process of change and transformation together with other factors. The epidemic and pandemic effects of epidemic diseases were undoubtedly not independent of urbanization and globalization. Today, dynamics such as globalization, urbanization and rapid population growth have further increased the speed and impact of the spread of epidemic diseases. In this process, cities have become the epicenters of epidemic diseases, as well as the critical locations for the measures taken and the fight against epidemic diseases. This importance of the city carries its closest administrative unit, local governments, to a more important point. For this reason, the study examines the role of local governments in the fight against epidemic diseases in the historical context of globalization and urbanization processes. Throughout history, plague, cholera, Spanish flu, malaria and similar epidemics have created important crises for humanity; The contributions and deficiencies of local governments have been decisive in combating these crises. The Covid-19 pandemic has highlighted the critical role of local governments in crisis management in a globalized world like never before. In particular, the coordination of health services, public information, provision of logistical support and contributions of local governments in crisis management have been discussed. In addition, issues such as the problems encountered and lack of cooperation with the central government have been addressed. The findings show that in order for local governments to play an effective role in combating epidemics, their authority and resources should be increased. In addition, it is recommended that mechanisms be established that will enable local governments to make more flexible and rapid decisions in times of crisis. The study aims to contribute to being prepared for similar crises in the future by presenting policy recommendations to increase the capacity of local governments in epidemic management.