Dijital bankacılığın banka sektörü üzerindeki etkileri ve bu bağlamda müşteri sadakatinin evrimleşmesi
The effects of digital banking on the banking sector and the evolution of customer loyalty in this context
- Tez No: 939229
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GERŞİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bankacılık sektöründeki dijitalleşme, müşterilerin tercih ve beklentilerini büyük ölçüde değiştirmiştir. Bankacılık sektörü teknolojiyle birlikte değişen trendlere ve müşterilerin tercihlerine uyum sağlamak için dijitalleşmeyi benimsemektedir. Bankaların etkin ve verimli bir şekilde faaliyet göstermelerini sağlamak için bu yeni uygulanan dijital yaklaşımların kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesi ve diğer kurumlar arası önlemlerle birleştirilmesi gerekmektedir. Bu doğrultuda, banka kurumları için yeni oluşturulan bir çözüm, bankacılık işlemlerinin etkinliğini, güvenliğini ve maliyet verimliliğini artırmalı ve en üst seviyede müşteri hizmetleri memnuniyetine imkân sağlamalıdır. Mobil cihazların giderek çok daha fazla kullanılması ve müşterilerin finansal hizmetlerini bu kanallardan sunulmasını talep etmesi nedeniyle cep telefonları ve internet aracılığıyla dijital bankacılık, bankaların hizmetlerinin pazarlanmasında gittikçe önem kazanmaktadır. Bankacılık sektörünün dinamiklerindeki değişim, bankaların artık yalnızca şube satışlarının sonuçlarına bağlı olmamasını beraberinde getirmektedir. Müşterileri cezbetmek ve elde tutmak bankalar için fazlasıyla önem taşımaktadır. Dijital bankacılığın, müşteri deneyimini ve bankaların performansını nasıl etkilediğine dair yeterince çalışma bulunmamaktadır. Bu tez, dijital bankacılığın banka sektörü üzerindeki etkileri ve bu bağlamda müşterinin memnuniyet ve sadakati üzerindeki etkisini ölçmeyi amaç edinmiştir. Araştırma verileri dijital ortamda anket çalışması ile toplanmış verilerin analizinde SPSS programı kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, dijital bankacılığın müşteri memnuniyetini ve sadakatini artırarak bankaların müşterileriyle kalıcı bağlar kurmasına yardımcı olduğunu, bununla birlikte müşteri taleplerini karşılamak için daha kişiselleştirilmiş ve yaratıcı ürün ve hizmetler gerektirdiğini göstermektedir. Bankalar, süreçlerini dijitalleştirerek müşteri deneyimini değiştirirken müşteri sadakatini korumak için teknolojik altyapılarını geliştirmeli ve rekabet avantajlarını artırmalıdır.
Özet (Çeviri)
Digitalization in the banking sector has drastically changed the preferences and expectations of customers. The banking industry adopts digitalization to adapt to changing trends and customers' preferences with technology. To enable banks to operate effectively and efficiently, these newly implemented digital approaches need to be thoroughly evaluated and combined with other inter-institutional measures. Accordingly, a newly created solution for banking institutions should increase the efficiency, security and cost efficiency of banking transactions and enable the highest level of customer service satisfaction. Due to the increasing use of mobile devices and the demand of customers to offer their financial services through these channels, digital banking through mobile phones and the internet is becoming increasingly important in the marketing of banks' services. The change in the dynamics of the banking sector means that banks are no longer dependent only on the results of branch sales. Attracting and retaining customers is extremely important for banks. There are not enough studies on how digital banking affects customer experience and performance of banks. This thesis aims to measure the effects of digital banking on the banking sector and its impact on customer satisfaction and loyalty in this context. The research data were collected by a digital survey and SPSS program was used in the analysis of the data. As a result of the research, it is shown that digital banking helps banks establish lasting bonds with their customers by increasing customer satisfaction and loyalty, while requiring more personalized and creative products and services to meet customer demands. Banks must enhance their technical infrastructure and augment their competitive advantages to sustain client loyalty while transforming the consumer experience through process digitization.