Çocuk yoğun bakım ünitesinde izlenen menenjit olgularının değerlendirilmesi
Evaluation of meningitis cases followed in the pediatric ıntensive care unit
  1. Tez No: 939235
  2. Yazar: BURCU BURSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ŞEVKETOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Menenjit, çocukluk çağının önemli morbidite ve mortalite nedenlerinden biridir. Bu çalışmada, 2006–2014 yılları arasında Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi'nde menenjit tanısıyla izlenen 47 hastanın klinik ve laboratuvar verileri retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Olgular bakteriyel ve viral menenjit olarak iki gruba ayrılmış; yaş, cinsiyet, başvuru semptomları, laboratuvar bulguları (CRP, lökosit, BOS değerleri), tedavi yaklaşımları ve klinik seyir karşılaştırılmıştır. En sık etkenlerin Streptococcus pneumoniae, Neisseria meningitidis ve viral ajanlar olduğu saptanmıştır. Özellikle bakteriyel menenjit grubunda komplikasyon oranları ve yoğun bakım destek gereksinimi daha yüksek bulunmuştur. Bulgular, menenjitli çocuklarda erken tanı ve uygun tedavinin prognozu belirgin şekilde iyileştirdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Meningitis is one of the major causes of morbidity and mortality in childhood. In this study, 47 patients diagnosed with meningitis and followed between 2006 and 2014 in the Pediatric Intensive Care Unit of Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital were retrospectively evaluated. Cases were classified as bacterial or viral meningitis, and their clinical and laboratory parameters (age, sex, presenting symptoms, CRP, leukocyte counts, cerebrospinal fluid findings), treatment strategies, and clinical outcomes were compared. The most frequently identified pathogens were Streptococcus pneumoniae, Neisseria meningitidis, and viral agents. Complication rates and the need for intensive care support were found to be higher in the bacterial meningitis group. The results indicate that early diagnosis and appropriate treatment significantly improve the prognosis in children with meningitis