T3-T4 küçük hücreli dışı akciğer kanserinde cerrahi deneyimimiz ve sağkalıma etkisi
Our surgical experience in T3-T4 non-small cell lung cancer and its impact on survival
- Tez No: 1006826
- Danışmanlar: DR. LEYLA NESRİN ACAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Cerrahisi, Thoracic Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
Opere edilen 9.TNM evrelemesine göre T3, T4 küçük hücreli dışı akciğer kanseri(KHDAK) hastalarında demografik, klinik, cerrahi ve patolojik parametrelerin genel ve hastalıksız sağkalım üzerine etkisi ve alt gruplar arasındaki farkların araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Ankara Atatürk Sanatoryum Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Göğüs Cerrahisi Kliniği'nde Ocak 2015- Aralık 2021 tarihleri arasında KHDAK sebebiyle anatomik akciğer rezeksiyonu ve lenf nodu diseksiyonu uygulanan ve 9. TNM evrelemesine göre postoperatif patolojisi T3, T4 olan 276 hastanın verileri incelendi. 18 yaşından küçük olan ve verilerine ulaşılamayan hastaların dışlanmasıyla 261 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışmada KHDAK sebebiyle opere edilen T3, T4 hastaların yaş, cinsiyet, sigara öyküsü, ek hastalık, solunumfonksiyon testi (SFT) parametreleri, operasyon tarafı, operasyon kesisi, rezeksiyon türü, postoperatif komplikasyonlar, postoperatif patolojilerden tümör boyutu, invazyon durumu, lenf nodu metastazı, hastaların takiplerinde gelişen lokal nüks ve metastaz durumu, genel sağkalım (GS) ve hastalıksız sağkalım (HS) sürelerini içeren veriler hasta dosyalarından ve hastane sisteminden kayıt altına alındı. Hastaların patolojik evreleri IASLC 9. TNM evreleme sistemine göre belirlendi. Bulgular Hastaların 237 (% 91.5)'si erkek, 22 (% 8.5)'si kadındı. Hastaların yaş ortalaması 61,71 yıl olup medyan yaş 63 yıldır (min–maks: 18–85). Hastaların 150 (% 59.4)'si T3, 111 (%40.6)'i T4 idi. Evre IIB oranı %41,8; evre IIIA %51; evre IIIB %7.3 oranındadır. R0 rezeksiyon oranı % 96.6'dır. T3 ve T4 arasında tümör histolojisi, boyutu, N evresi, TNM evresi, invazyon varlığı, rezeksiyon tipi açısından anlamlı farklılık izlendi (p<0.05). T4 grubunda skuamöz hücreli karsinom histolojisi, N1 ve N2 lenf nodu tutulumu, invazyon ve pnömonektomi oranı daha fazla izlendi (p<0.05). Adenokarsinom histolojisi nüks/metastaz gelişimi ile ilişkili bulundu (p=0.015). Nüks/ metastaz gelişimi, düşük FEV1, tümör evresi ve invazyon varlığı mortalite ile ilişkili bulundu (p<0.05). Tümör boyutu, evresi, nodal tutulum hem HS hem GS üzerinde etkili parametreler olarak saptandı (p<0.05). Medyan GS T3'de 96 ay, T4'de 36 ay; medyan HS T3'de 96 ay T4'de 26 ay olup istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p<0.05). Sonuç Akciğer kanserinin erken evrelerinden farklı olarak T3 ve T4 tümörler daha heterojen bir gruptur. Bu yüzden prognoz ve sağkalım birçok faktrörle ilişkilidir. Bu çalışmada T3 ve T4 KHDAK'de sağkalımı belirleyen temel faktörlerin nodal tutulum derecesi ve T evresinin boyut-invazyon alt grupları olduğu gösterilmiştir. T alt gruplarında T3-boyut grubunun sağkalımı diğer gruplara göre daha yüksek saptandı. Lenf nodu evresinde en yüksek sağkalım N0 grubunda iken N1 ve N2a'nın sağkalımı benzer saptandı. N2b grubunda sağkalımda belirgin düşüş izlendi. T3 ve T4 tümörlerde tedavi kararı verirken alt grupların da değerlendirilmesi ve özellikle multiple N2 lenf nodu tutulumu olanlarda operasyon kararı verilirken multidispliner bir değerlendirme yapılması gerekmektedir. Anahtar Kelimeler T3, T4, cerrahi, sağkalım, rekürrens
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of demographic, clinical, surgical, and pathological parameters on overall survival (OS) and disease-free survival (DFS) in patients with T3 and T4 non-small cell lung cancer (NSCLC) operated according to the 9th TNM staging system, to evaluate the differences between the groups, and to assess our surgical experience. Materials and Methods The data of 276 patients who underwent anatomical lung resection and lymph node dissection for NSCLC between January 2015 and December 2021 at the Department of Thoracic Surgery, Ankara Atatürk Sanatoryum Training and Research Hospital, University of Health Sciences, Republic of Türkiye, and whose postoperative pathology was classified as T3 or T4 according to the 9th TNM staging system, were retrospectively analyzed. After excluding patients younger than 18 years of age and those with inaccessible data, 261 patients were included in the study. Data including age, sex, smoking history, comorbidities, pulmonary function test (PFT) parameters, side of operation, surgical approach, type of resection, postoperative complications, postoperative pathological findings (tumor size, invasion status, lymph node metastasis), local recurrence and metastasis during follow-up, overall survival, and disease-free survival were obtained from patient files and the hospital information system. Pathological staging was determined according to the IASLC 9th edition TNM staging system. Results Of the patients, 237 (91.5%) were male and 22 (8.5%) were female. The mean age was 61.71 years, with a median age of 63 years (range: 18–85). Of the patients, 150 (59.4%) were classified as T3 and 111 (40.6%) as T4. The distribution of pathological stages was 41.8% stage IIB, 51% stage IIIA, and 7.3% stage IIIB. The R0 resection rate was 96.6%. Significant differences were observed between the T3 and T4 groups in terms of tumor histology, tumor size, N stage, TNM stage, presence of invasion, and type of resection (p < 0.05). In the T4 group, squamous cell carcinoma histology, N1 and N2 lymph node involvement, invasion, and pneumonectomy rates were significantly higher (p < 0.05). Adenocarcinoma histology was found to be associated with the development of recurrence/metastasis (p = 0.015). The development of recurrence/metastasis, low FEV₁, tumor stage, and presence of invasion were significantly associated with mortality (p < 0.05). Tumor size, tumor stage, and nodal involvement were identified as significant factors affecting both DFS and OS (p < 0.05). The median GS was 96 months in T3 and 36 months in T4; the median HS was 96 months in T3 and 26 months in T4, with a statistically significant difference (p<0.05). Conclusion Unlike early stages of lung cancer, T3 and T4 tumors are a more heterogeneous group. Therefore, prognosis and survival are related to many factors. This study showed that the main factors determining survival in T3 and T4 NSCLC are the degree of nodal involvement and the size-invasion subgroups of the T stage. In the T subgroups, survival was found to be higher in the T3-size group compared to other groups. In terms of lymph node stage, the highest survival was in the N0 group, while survival was similar in N1 and N2a. A significant decrease in survival was observed in the N2b group. When making treatment decisions for T3 and T4 tumors, the subgroups should also be evaluated, and a multidisciplinary evaluation should be performed, especially when deciding on surgery in those with multiple N2 lymph node involvement. Keywords T3, T4, surgery, survival, recurrence