Doğumsal kalp hastalığı olan süt çocuklarında ameliyat öncesi ve sonrası malnütrisyonun değerlendirilmesi
Assessment of malnutrition before and after surgery in infants with congenital heart disease
- Tez No: 939286
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA ÖZYILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Doğumsal kalp hastalığına (DKH) sahip süt çocuklarının cerrahi öncesi ve sonrası malnütrisyon değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 01/02/2024 ve 01/02/2025 tarihleri arasında Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Çocuk Kardiyolojisi kliniğine doğumsal kalp hastalığına sahip olması nedeniyle ameliyat öncesi yatışı yapılan, 1 ay -24 ay arası kız ve erkek 104 hasta dahil edilmiştir. Farklı persentil eğrilerine sahip olan 24 sendromik hasta cerrahi sonrası takiplerinde çalışmadan çıkarılmıştır. Ameliyat öncesi, ameliyat sonrası 1-3-6. aylardaki yaşı, boy, tartı, baş çevresi ve persentil/SDS değerleri kalan 80 hasta üzerinde incelenmiştir. Hastalarda ek olarak prematürite, siyanotik kalp hastalığına sahip olma, ek hastalığa sahip olma, anne sütü alma, ek gıda alma, tam düzeltme cerrahisi alt başlıkları incelenmiştir. Bulgular: Çalışmamızda hastaların metrik düzeyde büyümesinin ameliyat sonrası dönemde de anlamlı şekilde devam ettiği görülmüştür (p=0,000). Ağırlık persentil ve SDS değerlerinde 3.ayda istatistiksel olarak anlamlı bir büyüme saptanmıştır (persentil/SDS p=0,000). Fakat boy ve baş çevresi persentil ve SDS değerlerinde anlamlı artış görülmemiş olup hatta ameliyat sonrası 1.ayda istatistiksel olarak anlamlı bir boy SDS kaybı olmuştur. Persentil ve SDS değerlerinin yüzdesel dağılımı da tıpkı değer değişimleri gibi ağırlık kısmında 3.ayda yaklaşık %50 sağlıklı kitleyi yakalamıştır. Ameliyat sonrası 6.ayda boy ve baş çevresi persentil ve SDS yüzdesel dağılımda sağlıklı kitle hemen hemen ameliyat öncesi dönemle aynı kalmıştır. Sonuç: Geçirilen kardiyak cerrahilerin hastaların ağırlıklarının yaşıtlarını yakalamaları yönüyle hastalara hızla etki ettiği görülürken, boy ve baş çevresi gibi kronik gelişim süreci ile daha uyumlu parametrelerin daha yavaş düzeldiği görüldü. Alt başlıklar değerlendirildiğinde prematürite ve siyanotik kalp hastalığına sahip olma durumu cerrahi sonrası büyüme sürecini yavaşlattığı tespit edilirken, anne sütü alımının, ek gıda alımının ve tam düzeltme cerrahisi uygulanabilmesinin büyüme sürecini hızlandırdığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim was to evaluate malnutrition in infants with congenital heart disease before and after surgery. Materials and Methods: Between 01/02/2024 and 01/02/2025, our study included 104 male and female patients aged between 1 and 24 months who were hospitalized preoperatively due to congenital heart disease at the Pediatric Cardiology Clinic of Başakşehir Çam and Sakura City Hospital. The 24 syndromic patients with different percentile curves were excluded from the study during postoperative follow-up. The remaining 80 patients were evaluated in terms of age, height, weight, head circumference, and percentile/SDS values before surgery and at the 1st, 3rd, and 6th months after surgery. Additionally, the presence of prematurity, cyanotic heart disease, comorbidities, breastfeeding, complementary feeding and complete corrective surgery were examined as subcategories. Results: In our study, it was observed that the patients's growth at the metric level continued significantly in the postoperative period (p=0.000). A statistically significant increase in weight percentile and SDS values was detected at the 3rd month (percentile/SDS p=0.000). However, no significant increase was observed in height and head circumference percentile and SDS values; in fact, there was a statistically significant decrease in height SDS at the 1st postoperative month. The percentage distribution of percentile and SDS values, similar to the changes in values, showed that by the 3rd month, approximately 50% of patients had reached the healthy population range in terms of weight. At the 6th postoperative month, the percentage distribution of height and head circumference percentiles and SDS values remained almost the same as in the preoperative period. Conclusion: While the cardiac surgeries performed had a rapid positive impact on patients's weight gain, helping them catch up with their peers, it was observed that parameters more aligned with chronic developmental processes, such as height and head circumference, improved more slowly. When the subcategories were analyzed, it was found that the presence of prematurity and cyanotic heart disease slowed down the postoperative growth process, whereas feeding with breastfeeding, feeding with complementary feeding and the ability to perform complete corrective surgery accelerated growth.