Kalp yetmezliği tanısı konulmamış aterosklerotik kalp hastalığı tanılı evde sağlık hizmetleri hastalarında kalp yetmezliği riskinin klinik ölçek ve laboratuvar parametresiyle değerlendirilmesi
Evaluation of heart failure risk using a clinical scale and laboratory parameter in home healthcare patients diagnosed with atherosclerotic heart disease without a diagnosis of heart failure
- Tez No: 939296
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA, DR. AYBÜKE BACANLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, evde sağlık hizmeti alan, aterosklerotik kalp hastalığı (AKH) tanısı bulunup kalp yetmezliği (KY) tanısı almamış ileri yaşlı bireylerde beyin natriüretik peptid (BNP) düzeyleri ile New York Heart Association (NYHA) fonksiyonel sınıflamasını birlikte değerlendirerek sessiz kalp yetersizliği riskini belirlemektir. Yöntemler: Bu prospektif gözlemsel çalışmaya, Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi Evde Sağlık Hizmetleri Birimi'ne kayıtlı, AKH tanısı almış ancak KY tanısı bulunmayan 56 hasta dahil edilmiştir. Katılımcıların demografik ve klinik özellikleri kaydedilmiş, BNP düzeyleri nokta-bakım testiyle ölçülmüş, fonksiyonel durumları NYHA sınıflamasına göre değerlendirilmiştir. BNP düzeyleri ile klinik değişkenler arasındaki ilişki korelasyon ve regresyon analizleri ile incelenmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların ortalama yaşı 83,1 ± 8,0 yıl, ortalama vücut kitle indeksi (VKI) 27,2 ± 4,6 kg/m² idi ve %66,1'i kadındı. Genel ortanca BNP düzeyi 119,0 pg/mL (IQR: 71,2–231,0) olarak saptandı. NYHA III-IV sınıfında yer alan hastalarda BNP düzeyleri, NYHA I-II grubuna kıyasla anlamlı olarak daha yüksekti (218 vs.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate brain natriuretic peptide (BNP) levels alongside the New York Heart Association (NYHA) functional classification to determine the risk of silent heart failure in elderly individuals diagnosed with atherosclerotic heart disease (AHD) but without a diagnosis of heart failure (HF) who are receiving home healthcare services. Methods: This prospective observational study included 56 patients registered with the Home Healthcare Services Unit of Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu City Hospital, diagnosed with AHD but without an HF diagnosis. Demographic and clinical characteristics of the participants were recorded, BNP levels were measured using a point-of-care test, and functional status was assessed according to the NYHA classification. The relationship between BNP levels and clinical variables was analyzed using correlation and regression analyses. Results: The mean age of the included patients was 83.1 ± 8.0 years, the mean body mass index (BMI) was 27.2 ± 4.6 kg/m², and 66.1% were female. The overall median BNP level was found to be 119.0 pg/mL (IQR: 71.2–231.0). BNP levels were significantly higher in patients classified as NYHA III-IV compared to those in NYHA I-II (218 vs.