Infringement of trade mark rights by comparative advertising
Karşılaştırmalı reklamlar yoluyla marka hakkına tecavüz
- Tez No: 564100
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Reklamcılık, İşletme, Law, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Markayı kullanma hakkı marka sahibine aittir. Tescili markanın, marka sahibinin izni olmaksızın kullanılması Sınai Mülkiyet Kanunu uyarınca marka hakkına tecavüz teşkil etmektedir. Marka hakkına tecavüz sayılan eylemler Sınai Mülkiyet Kanunu madde 29'da belirtilmiş olup, bunlardan biri İşaretin hukuka aykırı şekilde karşılaştırmalı reklamlarda kullanılmasıdır. Karşılaştırmalı reklamlar, reklam verenin kendi ürün veya hizmetlerini rakip ürün veya hizmetleri ile karşılaştırmasdır. Karşılaştırmalı reklamlarda, reklam veren ile rakip markalarının ve işaretlerinin belirtilmesi hukuka aykırıdır. Karşılaştırmalı reklamlar yapılırken, reklam verenin, rakibin markasından haksız yarar sağlaması, markasının itibarına zarar vermesi veya ayırt edici karakterini zedelemesi veya rakibin markasının aynısı veya benzerini kullanması suretiyle rakibin markasına tecavüz etmesi ve karşılaştırmalı reklamda rakip markasını açıkça beilrtmesi hukuka aykırı olup marka hakkına tecavüz teşkil eder. Aynı zamanda karşılaştırmalı reklamlar yapısı gereği reklam verene ait ürün veya hizmetin rakip ürün veya hizmetinden daha üstün niteliklerini ortaya koymaktadır. Bu durum da teşebbüsler arasında rekabet oluşturmaktadır. Teşebbüsler arasındaki dürüst rekabetin bozulmasıyla birlikte, haksız rekabet meydana gelmektedir. Bu çalışma“Infringement of Trade Mark Rights by Comparative Advertising / Karşılaştırmalı Reklamlar Yoluyla Marka Hakkına Tecavüz”konusunda yapılmıştır. Çalışmada, karşılaştırmalı reklamlar Türk Ticaret Kanunu, Sınai Mülkiyet Kanunu ile Tirari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yötnetmeliği bağlamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The right to use the trade mark belongs to the trade mark owner. Use of the registered trademark without the permission of the trademark owner constitutes an infringement of the trademark right under the Industrial Property Law. The acts deemed to infringe the trademark right are stated in Article 29 of the Industrial Property Law, one of which is the unlawful use of the mark in comparative advertising. Comparative advertising is the comparison of the advertiser's own goods or services with the competitor's. It is against the law to state the advertising and competing trade marks and signs. When making comparative advertising, it is unlawful and constituting infringement of trade mark right for the advertiser to take unfair advantage of the or be detrimental to the distinctive character or reputation of the registered trade mark, or infringe the trade mark by using the identical or similar competitor's trade marks, and explicitly declare the competitor trade mark in comparative advertising. In the same time, by nature of comparative advertising, it reveals the qualities of the advertiser's goods or services that are superior to the competitor's goods or services. This creates competition among the enterprises. With the breakdown of honest competition between enterprises unfair competition occurs. This study is is made about“Infringement of Trade Mark Rights by Comparative Advertising / Karşılaştırmalı Reklamlar Yoluyla Marka Hakkına Tecavüz”. In this study comparative advertisings were examined in the context of Turkish Commercial Code, Industrial Property Code, and Regulation on Commercial Advertisement and Unfair Trade Practices.