Karbon piyasalarında hukukun rolü: Yenilikçi yaklaşımlar ve mevzuat analizi
The role of law in carbon markets: Innovative approaches and legislative analysis
  1. Tez No: 939327
  2. Yazar: MERVE KÖRPE DURU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEŞİR FATİH DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Karbon piyasaları, sürdürülebilir kalkınma ve iklim değişikliğiyle mücadele alanında piyasa temelli araçlar vasıtasıyla çevresel etkilerin azaltılmasını amaçlayan mekanizmalar olarak gelişmiştir. Türkiye'de karbon piyasalarının hukuki altyapısına ilişkin çalışmalar, büyük ölçüde uluslararası düzenlemelere uyum sağlama ve ülke içi mevzuatın oluşturulması süreci etrafında şekillenmektedir. Bu bağlamda, özellikle emisyon ticareti sistemi için hazırlık niteliğindeki düzenlemeler, tahsisatların hukuki niteliği, dağıtım yöntemleri ve piyasa işleyişine ilişkin hükümler üzerinde yoğunlaşmaktadır. Karbon tahsisatlarının özel hukuk ilişkilerine konu olup olamayacağı, idare hukuku ile özel hukuk arasındaki sınırın belirlenmesini gerektiren güncel ve tartışmalı bir meseledir. Ayrıca, iklim değişikliği ile mücadelede şirketlerin sorumluluğu bağlamında kurumsal sosyal sorumluluk ilkelerinin ne ölçüde bağlayıcılık taşıdığı, bu ilkelerin çevre hakkı ve sürdürülebilirlik ilkeleriyle ilişkisinin ne şekilde kurulduğu, Türk hukuku bakımından sistematik bir biçimde değerlendirilmesi gereken hususlardandır. Çalışmamızda, Türkiye'de karbon piyasalarının güncel durumu, hukuki altyapısı ve özel hukuk yönleriyle temellendirilmiş değerlendirmelere yer verilmiş; emisyon tahsisatlarının hukuki statüsü, kurumsal aktörlerin rolleri ve piyasa mekanizmalarının işleyişi bütüncül bir bakış açısıyla ele alınmıştır. Bu bağlamda karbon piyasalarının, yalnızca çevresel değil, aynı zamanda hukuki, ekonomik ve kurumsal bir yapılanmayı da gerektirdiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Carbon markets have emerged as mechanisms aimed at reducing environmental impacts through market-based instruments in the context of sustainable development and climate change mitigation. In Turkey, legal studies concerning carbon markets largely revolve around harmonization with international frameworks and the formation of a national legislative structure. In this regard, regulatory preparations for the emissions trading system focus particularly on the legal status of allowances, methods of allocation, and operational rules of the market. Whether emission allowances can be subject to private law transactions constitutes a current and controversial issue that necessitates clarification of the boundary between administrative and private law. Furthermore, in the context of corporate responsibility for climate change, the legal enforceability of corporate social responsibility principles, and their normative relationship with the right to a healthy environment and the principle of sustainability, are matters that require systematic analysis under Turkish law. This thesis evaluates the current legal framework of carbon markets in Turkey with a particular emphasis on their private law dimensions. It examines the legal nature of emission allowances, the roles of institutional actors, and the functioning of market mechanisms from an integrated perspective. Accordingly, it is demonstrated that carbon markets require not only an environmental but also a legal, economic, and institutional framework to function effectively.