Ankara'da modern belediyeciliğin doğuşu ve gelişimi: Ankara şehremaneti
The emergence and development of modern municipalism in Ankara: Ankara şehremaneti
- Tez No: 939328
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ÖMÜRGÖNÜLŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tezde Ankara Şehremaneti'nin kuruluşundan kaldırılmasına kadar geçen süreç incelenmiştir. Osmanlı Devleti klasik dönem idari sistemi ve bu sistem içerisinde yerel hizmetlerin ifasına değinildikten sonra 19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren Batılı anlamda ve modern yerel yönetimlerin kuruluş süreci İstanbul Şehremaneti ve 6. Daire-i Belediyeye uzanan bir perspektifte ele alınmıştır. Cumhuriyet'e geçiş aşamasında Ankara şehrinin genel durumu, 1917 Büyük Yangını sonrası şehrin tekrar kalkındırılması çalışmaları, başta 1924 tarih ve 417 sayılı Ankara Şehremaneti Kanunu olmak üzere 1924-1930 dönemimdeki düzenlemeler ve uygulamalar değerlendirilmiştir. Ankara Şehremaneti'nin yapısı, ne tür faaliyetlerde bulunduğu yaşanan gelişmelerle birlikte ele alınmıştır. Merkez ve taşra yönetimi çerçevesinde,“Ankara Şehremaneti, İstanbul Şehremaneti örneğinden de faydalanılarak Ankara'da modern bir Başkentin kuruluşuna katkıda bulunmuş mudur?”,“1930 tarihli ve 1580 sayılı Belediye Kanunu ile başkente özgü bir belediye teşkilatının kaldırılmasının gerekçesi ne ölçüde Ankara Şehremanetinin faaliyetleri ile ilgilidir?”ve nihayetinde“modern bir belediye yapısına ulaşılması bakımından Ankara Şehremaneti'nin nasıl değerlendirilmesi gerekir?”sorularına cevap aranmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the process from the establishment of Ankara Şehremaneti to its abolition is examined. After mentioning the administrative system of the Ottoman Empire in the classical period and the performance of local services within this system, the establishment process of modern local governments in the Western sense from the second half of the 19th century onwards is discussed in a perspective extending to Istanbul Şehremaneti and 6th Daire-i Belediye. The general situation of the city of Ankara during the transition to the Republic, the efforts to redevelop the city after the Great Fire of 1917, the regulations and practices in the period 1924-1930, especially the Ankara Şehremaneti Law dated 1924 and numbered 417, are evaluated. The structure and activities of Ankara Şehremaneti are analyzed together with the developments that took place. Within the framework of central and provincial administration, it has been tried to answer the questions:“Did Ankara Şehremaneti contribute to the establishment of a modern capital city in Ankara by making use of the example of Istanbul Şehremaneti?”,“To what extent is the justification for the abolition of a municipal organization specific to the capital city with the Municipality Law dated 1930 and numbered 1580 related to the activities of Ankara Şehremaneti?”and finally“How should Ankara Şehremaneti be evaluated in terms of achieving a modern municipal structure?”.