Gebe kadınların down sendromu ve gebelikte tarama ve tanı testleri konusunda bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of pregnant women's level of knowledge about down syndrome and screening and diagnostic tests in pregnancy
- Tez No: 939329
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ KARÇAALTINCABA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Down sendromu toplumda sık olarak karşımıza çıkan önemli bir trizomidir. Down sendromu, zihinsel durumda değişikliklere, nörolojik sorunlara, günlük yaşamı sürdürebilecek kadar düşük patolojilere ve mortal seyredebilecek kardiyak hastalıklarına neden olur. Bu çalışmanın amacı; gebelikte takip için polikliniğe başvuran ailelerin Down Sendromu, gebelikte riski artıran faktörler ve gebelikte kullanılan tarama ve tanı testleri hakkındaki bilgi düzeylerini değerlendirmek hedeflendi. Metot: Bu çalışma etik kurulunun izni sonrasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda prospektif olarak gerçekleştirildi. 18 yaş üzerindeki gebelik takibi yaptıran aileler gönüllülük esasına göre çalışmaya dahil oldu. Çalışmamıza %100'ü kadın olan 500 katılımcı dahil oldu. Çalışmaya dahil olan katılımcılara 16 sorudan oluşan, demografik veriler, obstetrik öykü ve bilgi düzeyini değerlendiren anket uygulanarak elde edilen veriler karşılaştırıldı. Bulgular: Katılımcıların %60,2'si çalışmıyorken, %43,4'ü üniversite mezunuydu. Katılımcıların %81'i daha önceden Down sendromlu birey gördüğünü belirtirken en sık medya organlarında gördüklerini söyledi. Katılımcıların %68'i bilgi kaynaklarının arkadaşları ve çevresi olduğunu belirtirken, %36'sı doktorlarından bilgi aldıklarını ifade etti.
Özet (Çeviri)
Aim: Down syndrome is an important trisomy that is frequently encountered in the society. Down Syndrome causes changes in mental state, neurological problems, pathologies that limits daily life activities and fatal cardiac disease. The aim of this study was to evaluate the level of knowledge of the pregnant women who applied to the outpatient clinic about Down Syndrome, the factors that increase the risk during pregnancy and the level of knowledge about screening and diagnostic tests used during pregnancy. Methods: This study was conducted prospectively at Gazi University Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology after the approval of the ethics committee. On a voluntary basis, 500 pregnant women over the age of 18 were included in the study. A questionnaire consisting of 16 questions including demographic data, obstetric history and level of knowledge was asked to the participants and the data obtained were compared. Results: While 60.2% of the participants were unemployed, 43.4% were university graduates. 81% of the participants stated that they had seen individuals with Down syndrome before and most frequently saw them in the media. While 68% of the participants stated that their sources of information were friends and 36% from their doctors.