Psikoloji öğrencilerindeçocukluk çağı ruhsal travmalarına bağlı gelişen suçluluk ve utanç duygularının romantik ilişkilere etkisi
The effect of feelings of guilt and shame due to childhood psychological traumas on romantic relationships in psychology students
- Tez No: 939348
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL ANER AKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma, çocukluk çağında ruhsal travmalara maruz kalmış psikoloji lisans öğrencilerinin suçluluk ve utanç düzeylerini ve bu duyguların yetişkinlikte romantik ilişkilere nasıl etki ettiği sorusundan yola çıkarak hazırlanmıştır. Çalışma, psikoloji öğrenimlerine devam eden 18-65 yaş aralığında ve 22,08 ortalamasındaki lisans öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar, çocukluk çağı travması olan ve olmayan grup olarak ikiye ayrılmıştır. Çocukluk çağı ruhsal travma geçmişi, suçluluk ve utanç duyguları ile bağlanma stilleri cinsiyet, psikolojik rahatsızlık tanısı, psikiyatik ilaç kullanım durumu, mevcut romantik ilişkinin varlığına göre incelenmiştir. 15 farklı üniversiteden 430 katılımcıyla yürütülen araştırmada değişkenler arasındaki ilişkiyi ölçmek amacıyla Demografik Form, Çocukluk Çağı Travma Ölçeği (CTQ-33), Suçluluk ve Utanç Eğilimi Ölçeği ile Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-2 (YIYE-II) kullanılmıştır. Bu değerlendirmeler sonucunda çocukluk çağı ruhsal travmalarına sahip bireylerin suçluluk ve utanç duygularını travmasız bireylere göre daha az yaşadıkları bulgulanmıştır. Ayrıca çocukluk çağı ruhsal travma geçmişine sahip kişilerin kaçınmacı ve kaygılı bağlanma stiline sahip olma oranları, travma geçmişine sahip olmayan kişilere kıyasla daha yüksek olarak bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was prepared based on the question of the guilt and shame levels of psychology undergraduate students who were exposed to psychological traumas in childhood and how these emotions affect romantic relationships in adulthood. The study was conducted with the participation of undergraduate psychology students between the ages of 18-65 with an average age of 22.08. The participants were divided into two groups: those with and without childhood trauma. Childhood mental trauma history, feelings of guilt and shame, and attachment styles were examined according to gender, diagnosis of psychological disorder, psychiatric medication use, and current romantic relationship. In the study conducted with 430 participants from 15 different universities, Demographic Form, Childhood Trauma Questionnaire (CTQ-33), Guilt and Shame Proneness Scale and Experiences (GASP) in Close Relationships Inventory-2 (YIYE-II) were used to measure the relationship between variables. As a result of these evaluations, it was found that individuals with childhood mental traumas experienced guilt and shame less than individuals without trauma. In addition, the rates of having avoidant and anxious attachment styles were found to be higher in individuals with a history of childhood psychological trauma compared to individuals without a history of trauma.