Sürdürülebilir teslimat yöntemleri için matematiksel model önerisi
Mathematical model proposal for sustainable delivery methods
- Tez No: 939346
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İşletme, Şehircilik ve Bölge Planlama, Transportation, Business Administration, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kayseri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Günümüzde e-ticaretin hızlı biçimde büyümesiyle birlikte son adım teslimat (SAT), tedarik zincirinin en önemli unsurlarından biri haline gelmiştir. Lojistik faaliyetler, e-ticaret maliyetlerinin yaklaşık %28'ini oluşturmaktadır ve bu maliyetin büyük bir kısmı SAT faaliyetlerinden kaynaklanmaktadır. SAT, lojistiğin en verimsiz ve maliyetli aşamasını oluşturmaktadır. Bu nedenle, etkin lojistik planlaması ve süreçlerin optimizasyonu çevresel fayda ve rekabet avantajı sağlamak açısından büyük bir öneme sahiptir. Bu tezde, SAT'ın bir önceki aşamasında güncel teslimat modellerinden biri olan Kentsel Konsolidasyon Merkezleri (KKM) kullanımı incelenmiştir. KKM'lerde geçici olarak depolanan, birleştirilen ve yerel teslimat için yeniden dağıtılan malların kargo dolabı aracılığıyla teslimatı sağlanarak SAT'ın verimli ve sürdürülebilir kentsel lojistik faaliyetine dönüştürülmesi amaçlanmıştır. SAT sürecinin optimizasyonunu sağlamak üzere matematiksel bir model formüle edilmiş ve çözülmüştür. Bu bağlamda, kısmi kapsamalı maksimum kapsama ile yer seçimi ve eşzamanlı topla/dağıt araç rotalama problemi (KKMK-YETDARP) için bir karma tam sayılı doğrusal programlama (MILP) modeli önerilmiş ve örnek bir problem üzerinde önerilen model çözülmüştür. Örnek problemde müşteri bölgelerinin teslim alma ve teslim etme taleplerinin karşılanmaması durumunda katlanılacak ceza maliyeti üzerinden farklı senaryolar geliştirilmiş ve her bir senaryo için elde edilen en iyi çözümler değerlendirilmiştir. Karşılanamayan talep için katlanılan ceza değeri küçüldükçe bazı müşterilerin kısmi kapsandığı ya da hiç kapsanmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, with the rapid growth of e-commerce, last mile delivery (LMD) has become one of the most important elements of the supply chain. Logistics activities constitute approximately 28% of e-commerce costs, and a large portion arises from LMD activities. LMD constitutes the most inefficient and costly stage of logistics. Therefore, effective logistics planning and optimization of processes are of great importance in terms of providing environmental benefits and competitive advantage. In this thesis, the use of Urban Consolidation Centers (UCCs), one of the current delivery models, was examined in the previous stage of LMD. It was aimed to transform LMD into an efficient and sustainable urban logistics activity by ensuring the delivery of goods temporarily stored, consolidated and redistributed for local delivery in UCCs via parcel lockers. A mathematical model was formulated and solved to optimize the LMD process. In this context, a mixed integer linear programming (MILP) model is proposed for the maximum coverage location selection and simultaneous pick-up/delivery vehicle routing problem with partial coverage and the proposed model is solved on an example problem. In the example problem, different scenarios were developed based on the penalty cost to be incurred in case the pick-up and delivery demands of the customer regions were not met, and the best solutions obtained for each scenario were evaluated. It is observed that some customers are partially covered or not covered at all as the penalty value incurred for the unfulfilled demand decreases.