İşletmelerde dijital dönüşüm: Muhasebe paket programları bazında bir inceleme
Digital transformation in businesses: A study on accounting software packages
  1. Tez No: 939377
  2. Yazar: HİLAL HİCRAN MAZLUM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE SUBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çalışmada, işletmelerde ve muhasebe bürolarında kullanılan muhasebe paket programlarının teknik özelliklerini incelemek, muhasebe işlevleri açısından karşılaştırmak, programların farklılıklarını ortaya koymak, en çok kullanılan muhasebe paket programlarının ve modüllerinin içerik analizini yapmak, muhasebe paket programlarının kullanım amaçlarına uygunluğunu analiz etmek, muhasebe paket programlarının kullandığı veritabanlarını incelemek, muhasebe paket programlarının teknolojik inovasyonlara ne kadar uyum sağladığını ve dijital dönüşümde ne aşamaya geldiğini tespit etmek amaçlanmıştır. Muhasebe paket programlarının satışını yapan ve destek hizmetlerini sağlayan internet siteleri üzerinden, programların içerik özellikleri incelenmiştir. Bu yöntem izlenilerek muhasebe paket program yazılımcılarının ve muhasebe paket program kullanıcılarının e-dönüşüm ve muhasebede dijitalleşme sürecinde olup olmadıkları anlaşılmaya çalışılmıştır. Çalışmada, belirlenen kriterler çerçevesinde yaygın kullanılan 10 muhasebe paket programı tespit edilip araştırma kapsamına alınmıştır. Programların kendine ait internet siteleri üzerinden içerik analizi yapılmıştır. Elde edilen verilere dayanarak ikili (binary) sistem ile skorlama yapılmış, çıkan sonuçlar üzerinden pearson korelasyon ve regresyon analizi kullanılarak çıkan sonuçların yorumlanması yapılmış, dijitalleşmenin muhasebe alanında ne aşamada olduğu ortaya konulup muhasebe alanında dijitalleşmenin önündeki zorluklar tespit edilmiş ve çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The study aims to examine the technical features of accounting software packages used in businesses and accounting offices, compare them in terms of accounting functions, highlight their differences, conduct a content analysis of the most commonly used accounting software packages and their modules, analyze their suitability for intended purposes, evaluate the databases they use, and determine the extent to which they adapt to technological innovations and their progress in digital transformation. The content features of the programs were analyzed through websites that sell accounting software packages and provide support services. By following this method, an attempt was made to understand whether accounting software developers and users are involved in the process of e-transformation and digitalization in accounting. In the study, ten widely used accounting software packages were identified based on specific criteria and included in the research scope. A content analysis was conducted through their official websites. Based on the obtained data, a binary scoring system was applied, and the results were interpreted using Pearson correlation and regression analysis. The study revealed the current stage of digitalization in the field of accounting, identified challenges to digitalization in accounting, and proposed solutions.