Sürdürülebilirlik ilkelerinden açlık veyoksullukla mücadele kapsamında, gıdaişletmelerinde gıda yönetimi ve sıfır atıkfarkındalık düzeyinin araştırılması
Investigation of food management and zero wasteawareness levels in food businesses within the scope ofsustainability principles in the fight against hunger andpoverty
  1. Tez No: 949849
  2. Yazar: ÖZKAN YEREBASMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma, Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA) kapsamında yer alan“2030'a kadar açlığı sona erdirme”hedefine odaklanarak, gıda işletmelerinde bu konuya yönelik farkındalık düzeyinin artırılmasının sürdürülebilirlik uygulamaları üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Özellikle gıda sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin, sosyal sorumluluk bilinciyle hareket etmeleri, hem küresel açlıkla mücadeleye katkı sağlamakta hem de kurumsal sürdürülebilirlik stratejilerini güçlendirmektedir. Tez kapsamında, öncelikle küresel açlık sorununun güncel durumu değerlendirilmiş; ardından gıda işletmelerinin bu sorun karşısındaki rolü kuramsal ve uygulamalı çerçevede ele alınmıştır. Nitel araştırma yöntemleri kullanılarak yürütülen çalışmada, farklı ölçeklerdeki gıda işletmeleriyle yapılan görüşmeler aracılığıyla farkındalık düzeyleri, mevcut uygulamalar ve sürdürülebilirlik yaklaşımları analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, farkındalığın artırılmasının hem işletme performansına hem de toplumsal faydaya olumlu katkılar sunduğunu ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda, gıda işletmelerinin Birleşmiş Milletler'in açlığı sona erdirme hedefi doğrultusunda bilinçlendirilmesi ve desteklenmesi gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the United Nations' Sustainable Development Goal of“ending hunger by 2030”and examines the impact of raising awareness on this issue within food businesses on their sustainability practices. Operating with a sense of social responsibility, food enterprises play a crucial role not only in combating global hunger but also in reinforcing their corporate sustainability strategies. The thesis first evaluates the current state of global hunger and then analyzes the role of food businesses in addressing this challenge, both theoretically and practically. Utilizing qualitative research methods, the study explores the awareness levels, current practices, and sustainability approaches of food enterprises through interviews conducted with businesses of various scales. The findings reveal that increasing awareness contributes positively to both business performance and social benefit. In this context, the study emphasizes the necessity of informing and supporting food businesses in alignment with the United Nations' goal of eradicating hunger.