Geriatrik bireylerin internet ve sosyal medya aracılığıyla fizyoterapi ve egzersiz uygulamalarına erişebilmeleri hakkındaki düşünce, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of thoughts, attitudes and behaviors of geriatric individuals regarding access to physiotherapy and exercise practices through the internet and social media
  1. Tez No: 939404
  2. Yazar: EZGİ İREM ÖNGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ SEVİ YEŞİLYAPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muskuloskeletal Fizyoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmanın amacı geriatrik bireylerin internet ve sosyal medya aracılığıyla fizyoterapi ve egzersiz uygulamalarına erişebilmeleri hakkındaki bilgi düzeylerini, düşüncelerini, tutumlarını, davranışlarını ve bunu etkileyen faktörleri belirlemektir. Araştırmaya, 65-79 yaşları arasında toplam 202 (117 kadın, 85 erkek) gönüllü yaşlı birey katıldı. Değerlendirmeler araştırmacı fizyoterapist eşliğinde katılımcıların kağıt üzerindeki anket ve form sorularını cevaplamasıyla yapıldı. Katılımcıların fiziksel aktivite düzeyleri Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa form (UFAA-KF), komorbidite düzeyleri Modifiye Charlson Komorbidite İndeksi, sağlık ile ilgili bilgi teknolojisini kullanmadaki becerileri ise E-Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği ile belirlendi. Standardize Mini Mental Test ile bilişsel düzey değerlendirildi. Anket sorularıyla katılımcıların internet ve sosyal medya kullanımı, bu yollar ile fizyoterapi ve egzersiz içeriklerine ulaşma durumları ve bu bilgileri uygulama durumları sorgulandı. İnternet ve sosyal medya kullanımları katılımcıların yaşları arttıkça anlamlı olarak azaldı (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the level of knowledge, thoughts, attitudes, behaviors and factors affecting the access of geriatric individuals to physiotherapy and exercise practices through the internet and social media. A total of 202 (117 female, 85 male) volunteer elderly individuals aged 65-79 years participated in the study. The assessments were made by the participants answering the questionnaire and form questions on paper in the presence of the researcher physiotherapist. The physical activity levels of the participants were determined by the International Physical Activity Questionnaire-Short form (IPAQ-SF), their comorbidity levels by the Modified Charlson Comorbidity Index, and their ability to use health-related information technology by the E-Health Literacy Scale. Cognitive level was assessed with the Standardized Mini Mental Test. The participants' use of internet and social media, their access to physiotherapy and exercise content through these means, and their application of this information were questioned with questionnaire questions. Internet and social media use decreased significantly with increasing age (p0.05).