Örgütsel güven yaratmada örgüt kültürünün etkisi (Darülaceze örneği)
The effect of organizational culture in creating organizational trust Darülaceze example
  1. Tez No: 939415
  2. Yazar: SÜMEYYE AYAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın amacı örgütsel güven yaratmada örgüt kültürünün etkisinin incelenmesidir. Örgüt kültürü, örgütsel davranış literatüründe uzun yıllardır araştırılan bir konudur. Kısa bir şekilde; örgüte dair inanç, varsayımlar ve iş yapma biçimleri olarak tanımlanabilen örgüt kültürü, örgütü ilgilendiren birçok konuyu etkileyen bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışanın kurumun sağladığı destekle ilgili algısını ve yöneticinin sözüne güvenilebileceğine olan inancını ifade eden örgütsel güven; kısa sürede ortaya çıkmayan, süreklilik ve zaman isteyen bir süreç olup, organizasyonun ve çalışanların birlikte ortaya çıkardığı bir olgudur. Bu yönüyle örgüt kültürü tarafından etkilenmesi çok olası olan örgütsel güven; kişilerin örgütte olumlu ilişkiler kurmasının ve sürdürmesinin sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Araştırma ilişkisel tarama modeli çerçevesinde tasarlanmıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul ili Şişli Darülaceze Başkanlığı'nda çalışan toplam 250 katılımcı oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak demografik bilgi formu, örgüt kültürü ölçeği ve örgütsel güven ölçeğinden yararlanılmıştır. Araştırmaya katılanların demografik verilere yönelik kategorik sorulara verdikleri yanıtlara frekans analiz uygulanmıştır. Demografik verilere göre, örgüt kültürü ve örgütsel güven ölçeklerinin farklılık gösterip göstermediği anlamlılık testleri ile analiz edilmiştir. Ölçekler arasındaki ilişki Pearson Korelasyon testi ile değerlendirilmiştir. Regresyon analizi ile örgüt kültürünün örgütsel güven üzerindeki etkisi analiz edilmiştir. Araştırma bulgularında; çalışanların örgüt kültürü ve örgütsel güven algılarının demografik değişkenlere göre anlamlı farklılıklar gösterdiği, ölçekler arasındaki korelasyon katsayılarının orta ve güçlü ilişkide olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca, örgüt kültürü ve boyutlarının, örgütsel güven üzerindeki etkisi değerlendirildiğinde; tüm alt boyutların istatistiksel olarak anlamlı şekilde örgütsel güveni etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of organizational culture on organizational trust. Organizational culture is a subject that has been researched in the organizational behavior literature for many years. Organizational culture, which can be briefly defined as beliefs, assumptions and ways of doing business about the organization, is a concept that affects many issues related to the organization. Organizational trust, which expresses the employee's perception of the support provided by the organization and the belief that the manager's word can be trusted, is a process that does not emerge in a short time, requires continuity and time, and is a phenomenon that the organization and employees reveal together. In this respect, organizational trust, which is very likely to be influenced by organizational culture, emerges as a result of people establishing and maintaining positive relationships in the organization. The research was designed within the framework of relational survey model. The sample of the study consisted of a total of 250 participants working in Şişli Hospice Directorate in Istanbul. Demographic information form, organizational culture scale and organizational trust scale were used as data collection tools. Frequency analysis was applied to the responses of the participants to categorical questions about demographic data. According to the demographic data, whether the organizational culture and organizational trust scales differed or not was analyzed with significance tests. The relationship between the scales was evaluated with Pearson Correlation test. The effect of organizational culture on organizational trust was analyzed by regression analysis. In the research findings, it was observed that employees' perceptions of organizational culture and organizational trust showed significant differences according to demographic variables, and the correlation coefficients between the scales were moderate and strong. In addition, when the effect of organizational culture and its dimensions on organizational trust is evaluated, it is concluded that all sub-dimensions statistically significantly affect organizational trust.