Laparoskopik kolesistektomi ameliyatı geçiren hastalarda ameliyat sonrası vital bulgular, ağrı ve bulantı kusma düzeyinin incelenmesi
Assesment of postoperative vital signs, pain and nausea-vomiting levels in patients undergoing laparoscopic cholecystectomy
  1. Tez No: 939437
  2. Yazar: ÖYKÜ SARAYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM YAMAN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Araştırma, laparoskopik kolesistektomi ameliyatı geçiren hastalarda ameliyat sonrası vital bulgular, ağrı ve bulantı-kusma düzeyini incelemek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde olan araştırma, Giresun iline bağlı bir ilçede yer alan Bulancak Devlet Hastanesi'nde yürütüldü. Araştırma örneklemini 14 Aralık 2023–14 Aralık 2024 tarihleri arasında genel cerrahi kliniğinde laparoskopik kolesistektomi ameliyatı olan 187 hasta oluşturdu. Veriler, 'Vital Bulgular Formu', 'Görsel Kıyaslama Ölçeği' (GKÖ-Ağrı), 'Numerik Bulantı Derecelendirme Ölçeği' (NBDÖ) ve 'Apfel'in Basitleştirilmiş Ameliyat Sonrası Bulantı-Kusma Risk Skoru' kullanılarak toplandı. Elde edilen veriler SPSS 22.0 (Statistical Package for the Social Sciences) istatistik programı kullanılarak analiz edildi. Bulgular: Araştırmada hastaların farklı ölçümlerdeki sistolik kan basıncı (SKB), nabız, SpO2 değerleri arasında anlamlı farklılık olduğu (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The study was conducted to determine postoperative vital signs, pain and nausea-vomiting levels in patients undergoing laparoscopic cholecystectomy. Material and Method: The descriptive and correlational study was conducted at Bulancak State Hospital in a district of Giresun province. The research sample consisted of 187 patients who underwent laparoscopic cholecystectomy in the general surgery clinic between December 14, 2023 and December 14, 2024. The data were collected using the 'Vital Signs Form', 'Visual Analogue Scale (VAS)', 'Numeric Nausea Rating Scale (NNRS)' and 'Apfel's Simplified Postoperative Nausea-Vomiting Risk Score'. The data were analyzed using the SPSS 22.0 (Statistical Package for the Social Sciences) statistical program. Results:It was determined that there were significant differences between the patients' systolic blood pressure, pulse, SpO2 values in different measurements (p0,05).