Kısmi temerrüt
Partial default
  1. Tez No: 939460
  2. Yazar: DOĞAN KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN MURAT DEVELİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 670
Özet
“Kısmi Temerrüt”, borcun bir kısmının ifa edilmesinin ardından, borçlunun borcun henüz ifa edilmemiş olan bakiye kısmı bakımından temerrüde düşmesidir. Kısmi temerrüt hâlinin meydana gelebilmesi için, TBK m. 84 uyarınca borcun kısmen ifa edilmiş olması ve TBK m. 117 uyarınca, borçlu temerrüdünün genel şartlarının gerçekleşmesi gerekir. Kısmi temerrüt rejiminde, sözleşme iki kısma ayrılır. Bu iki kısımdan ilki, kısmen de olsa sözleşmede kararlaştırılan biçimde ifa edilmiş olan bölümdür; diğeri ise, borçlunun temerrüde düştüğü ve alacaklının seçimlik haklarını tatbik edeceği kısımdır. Borçlu, ifa edilmeyen kısım bakımından TBK m. 119 uyarınca, beklenmedik hâlden sorumludur. Kısmi temerrütte, alacaklı, ifa edilmemiş olan borç bakiyesinin aynen ifasıyla birlikte, TBK m. 118 uyarınca, ifa edilmeyen kısım bakımından gecikme tazminatı talep edebilir. Karşılıklı borç yükleyen sözleşmelerde, kısmi temerrüt hâlinde, alacaklı, TBK m. 125 hükmüne kıyasen, ifada gecikilen bölüm bakımından kısmi ifadan vazgeçerek, olumlu zararın tazminini isteyebilir veya sözleşmeden kısmen dönerek, olumsuz zararın giderilmesini talep edebilir. Buna karşılık, borçlu temerrüdünün sonuçlarının ifa edilmeyen kısım bakımından gerçekleşmesinin hakkaniyete aykırı olduğu ya da mümkün olmadığı bazı özel hâllerde, alacaklı, borcun tamamı bakımından borçlu temerrüdüne başvurma hakkı edinir. Söz konusu özel hâllere, alacaklının karşı ediminin bölünemez nitelikte olması, edimin ifa edilmiş kısmının alacaklı açısından hiçbir faydasının bulunmaması veya ifa edilmeyen kısım olmaksızın sözleşmenin akdedilmeyecek olması örnek olarak gösterilebilir.
Özet (Çeviri)
“Partial default”refers to a situation where the obligor, having partially performed the obligation, falls into default with regard to the remaining, unfulfilled part. For partial default to arise, two cumulative conditions must be met: pursuant to Art. 84 CO, the obligation must have been partially performed; and under Art. 117 CO, the general requirements for the debtor's default must be satisfied. Under this regime, the contract is analytically divided into two parts: the first is the portion that has been performed -at least partially- in accordance with the contractual terms; the second is the remaining part, in relation to which the obligor is in default and the creditor may exercise default-related rights. Regarding the unperformed portion, the obligor is liable for accidental loss pursuant to Art. 119 CO. In accordance with Art. 118 CO, the creditor may demand specific performance of the outstanding obligation and claim damages for delay. In bilateral contracts, and by analogy with Art. 125 CO, the creditor may renounce performance of the delayed part and claim damages for positive interest, or partially withdraw from the contract and claim compensation for negative interest. However, in exceptional cases, where limiting the legal consequences of default to the unfulfilled part would be inequitable or impracticable, the creditor may assert the debtor's default in respect of the entire obligation. Such exceptions include, inter alia, the indivisibility of the creditor's counter-performance, the complete lack of utility of the part already performed, or the fact that the contract would not have been concluded without the unperformed portion.