Enflasyonun Türkiye'de işsizlik üzerindeki kısa ve uzun dönem etkisi
Short and long term effect of inflation on unemployment in Türkiye
  1. Tez No: 939531
  2. Yazar: EMİN CİZRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
ENFLASYONUN TÜRKİYE'DE İŞSİZLİK ÜZERİNDEKİ KISA VE UZUN DÖNEM ETKİSİ Bu çalışma, Türkiye örneklemi çerçevesinde 1988-2021 yılları arasını kapsayacak şekilde işsizlik ile ekonomik büyüme, enflasyon, yatırım ve nüfus verileri arasındaki kısa ve uzun dönem ilişkisini ARDL yöntemi ile incelemektedir. İşsizlik(UN) bağımlı değişkeni, toplam işsizlik(UNT), kadın işsizlik(UNF) ve erkek işsizlik(UNM) olmak üzere 3 grup şeklinde ve ayrıca 5'er yaş aralıklı 11 yaş grubunu(15-19, 20-24, 25-29, 30-34, 35-39, 40-44, 45-49, 50-54, 55-59, 60-64 ve 65 ve üstü) kapsamaktadır. Ekonomik büyüme(G), enflasyon(INF), yatırım(INV) ve nüfus(POP) değişkenleri bağımsız değişkenler olarak kullanılmıştır. Yapılan birim kök testi sonuçlarına göre serilerin her birinin eş-bütünleşme testinin şartını taşıdığı görülmüştür. İncelenen uzun dönem sonuçlarına göre toplam işsizlik, kadın işsizlik ve erkek işsizlik verilerinin ekonomik büyüme ile arasında pozitif, enflasyon ile arasında negatif bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Yatırım değişkeni ile bu üç işsizlik grubu verileri arasında genellikle negatif bir ilişki tespit edilirken, nüfus verileri arasında ise genellikle anlamlı bir ilişkinin bulunmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SHORT AND LONG TERM EFFECT OF INFLATION ON UNEMPLOYMENT IN TÜRKİYE This study examines the short- and long-term relationships between unemployment and economic growth, inflation, investment, and population data within the context of Turkey's sample, covering the period from 1988 to 2021 using the ARDL method. The dependent variable, unemployment (UN), is categorized into three groups: total unemployment (UNT), female unemployment (UNF), and male unemployment (UNM). Additionally, it includes 11 age groups with 5-year intervals (15-19, 20-24, 25-29, 30-34, 35-39, 40-44, 45-49, 50-54, 55-59, 60-64, and 65 and above). Economic growth (G), inflation (INF), investment (INV), and population (POP) are used as independent variables. According to the results of the unit root test, each series meets the condition for the cointegration test. The long-term results show that there is a positive relationship between total unemployment, female unemployment, and male unemployment with economic growth, and a negative relationship with inflation. A generally negative relationship is found between the investment variable and the three unemployment groups, while no significant relationship is observed with population data.