Preoperatif parametrelerin ve eğitim sürecindeki kilo verme uyumunun sleeve gastrektomi sonrası kilo kaybına etkileri
Effects of preoperative parameters and compliance with the weight loss process on post-sleeve gastrectomy weight loss
- Tez No: 939575
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET KADRİ ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Giriş ve Amaç: Obezite, giderek artan ve ciddi morbidite ve mortalite riski taşıyan kronik bir hastalıktır. Vücut Kitle İndeksi (VKİ) 30 kg/m² ve üzeri olan bireyler obez olarak tanımlanmakta olup, obeziteye bağlı olarak diyabet, kardiyovasküler hastalıklar ve hipertansiyon gibi sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır. Obezite tedavisinde bariatrik cerrahi, sürekli kilo kaybı sağlamada en etkili yöntemlerden biri olarak kabul edilmektedir. Sleeve gastrektomi, mide hacmini küçülterek gıda alımını sınırlandıran ve metabolik faydalar sunan yaygın bir prosedürdür. Ancak ameliyat başarısı, yalnızca cerrahi işlemin kendisiyle değil, hastaların preoperatif parametreleri ve cerrahi öncesi verilen eğitime uyumlarıyla da ilişkilidir. Bu çalışmanın amacı, sleeve gastrektomi uygulanan hastalarda preoperatif hasta parametreleri ve preoperatif eğitime uyumun postoperatif kilo kaybı üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Materyal ve Metod: Bu retrospektif çalışma, Aralık 2019-Aralık 2023 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Obezite Merkezi'nde sleeve gastrektomi ameliyatı geçiren 113 hastayı kapsamaktadır. Dahil edilme kriterleri olarak; 18 yaş ve üzeri hastalar, sleeve gastrektomi ameliyatı geçirenler ve takip sürecini tamamlayan bireyler seçildi. Diğer bariatrik cerrahi prosedürleri uygulanan hastalar ve revizyon cerrahisi geçiren hastalar dışlama kriteri olarak belirlenmiştir. Değerlendirme parametreleri arasında yaş, cinsiyet, preoperatif ve postoperatif kilo, vücut kitle indeksi, bel/kalça oranı, kan basıncı, HbA1c ve lipid profili gibi veriler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Obesity is a chronic disease that is increasingly prevalent and poses a significant risk of morbidity and mortality. Individuals with a Body Mass Index (BMI) of 30 kg/m² or higher are classified as obese, and obesity is associated with health issues such as diabetes, cardiovascular diseases, and hypertension. Bariatric surgery is considered one of the most effective methods for achieving sustained weight loss. Sleeve gastrectomy is a commonly performed procedure that reduces stomach volume, thereby limiting food intake and providing metabolic benefits. However, surgical success is not solely dependent on the procedure itself but also on patients preoperative parameters and adherence to preoperative education. The aim of this study is to evaluate the effects of preoperative patient parameters and compliance with preoperative education on postoperative weight loss in patients undergoing sleeve gastrectomy. Materials and Methods: This retrospective study includes 113 patients who underwent sleeve gastrectomy at Ankara Bilkent City Hospital Obesity Center between December 2019 and December 2023. Inclusion criteria included patients aged 18 years and older who underwent sleeve gastrectomy and completed the follow-up process. Patients who underwent other bariatric surgical procedures or revision surgery were excluded from the study. The evaluation parameters included age, gender, preoperative and postoperative weight, BMI, waist-to-hip ratio, blood pressure, HbA1c, and lipid profile.