Metastatik olmayan sol kolon kanseri sebebiyle elektif olarak robotik, laparoskopik ve açık cerrahi yapılan hastalarda klinikopatolojik özelliklerin ve postoperatif erken dönem sonuçlarının incelenmesi
Investigation of clinicopathological features and early postoperative outcomes in patients who underwent robotic, laparoscopic and open surgery selectively for non-metastatic left colon cancer
- Tez No: 939578
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR GÖKAY TERZİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş ve Amaç: Kolorektal kanser, dünya genelinde en yaygın görülen malignitelerden biridir ve erken tanı ile uygun cerrahi tedavi, hastalığın prognozunda belirleyici bir faktördür. Sol kolon kanseri cerrahisinde açık, laparoskopik ve robotik cerrahi olmak üzere farklı yöntemler uygulanmaktadır. Bu çalışmada, metastatik olmayan sol kolon kanseri nedeniyle elektif cerrahi uygulanan hastalarda, robotik, laparoskopik ve açık cerrahinin klinikopatolojik özellikler ve erken dönem postoperatif sonuçlar açısından karşılaştırılması amaçlanmıştır. Materyal-Metod: Bu retrospektif çalışmada, 2019-2024 yılları arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'nde sol kolon kanseri tanısı ile elektif cerrahi uygulanan 129 hasta incelenmiştir. Hastalar, uygulanan cerrahi yönteme göre üç gruba ayrılmıştır: açık cerrahi, laparoskopik cerrahi ve robotik cerrahi. Ameliyat süresi, postoperatif yatış süresi, yoğun bakım ihtiyacı ve süresi, komplikasyon gelişme oranı, kemoterapiye başlama süresi, anastomoz ve ostomi gereksinimi gibi parametreler karşılaştırılmıştır. Veriler retrospektif olarak hasta dosyalarından ve hastane kayıt sisteminden elde edilerek istatistiksel analizler yapılmıştır. İstatistiksel analizler IBM SPSS Statistics 21.0. (IBM Corp. Released 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0. Armonk, NY: IBM Corp.) ve MS-Excel 2007 programları ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Colorectal cancer is one of the most common malignancies worldwide, and early diagnosis combined with appropriate surgical treatment plays a crucial role in determining prognosis. Various surgical techniques, including open, laparoscopic, and robotic approaches, are used in left colon cancer surgery. This study aims to compare robotic, laparoscopic, and open surgery in terms of clinicopathological characteristics and early postoperative outcomes in patients undergoing elective surgery for non-metastatic left colon cancer. Materials and Methods: This retrospective study included 129 patients who underwent elective surgery for left colon cancer at Ankara Bilkent City Hospital between 2019 and 2024. Patients were categorized into three groups based on the surgical technique used: open, laparoscopic, and robotic surgery. Variables such as operation time, postoperative hospital stay, intensive care unit (ICU) requirement, complication rates, time to adjuvant chemotherapy initiation, anastomosis, and ostomy necessity were compared. Data were obtained retrospectively from patient records and the hospital database.