Buğday alerjisinin klinik özellikleri
Clinical features of wheat allergy
  1. Tez No: 939586
  2. Yazar: GİZEM KARTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Besin alerjileri belirli diyet proteinleri karşı oral, temas ya da inhalasyon yoluyla maruziyet sonucu alerjik reaksiyon semptomlarıyla karakterize bir hastalıktır. Dünyadaki çocuk popülasyonunun %4-6'sında mevcut olduğu bilinmektedir. Ülkemizde yapılan çalışmalarda besin alerjileri etkenleri olarak en sık yumurta ve inek sütü tespit edilmiş bunları sorasıyla fındık, fıstık, ceviz, mercimek, buğday ve kırmızı et takip etmiştir. Buğday proteini önemli bir diyet proteini olup dünyada en sık tüketilen tahıldır. Ve 11 tane alerjen protein yapıtaşı içermektedir. Önemli bir alerjik reaksiyon semptomları gösteren bir besin kaynağı olması nedeniyle Kocaeli Üniversitesi Çocuk Alerji ve İmmünoloji Bilim Dalı olarak buğday alerjisinin klinik özellikleri ve doğal öyküsünü yaptığımız bu çalışmada göstermek istedik. Kliniğimize besin alerjisi şüphesiyle başvuran hastalardan 18 olgunun buğday alerjisi şüphesi bulunduğu ve bu olguların 8 tanesinde klinik olarak buğday alerjisi tanısı konuldu. 18 olgunun alerjik reaksiyon semptomları tanı alma ve semptom gösterme yaşları, cinsiyetleri, ailede atopik hastalık öyküsü, inhaler alerjen duyarlılıkları, astım ve yarinit semptomları, tekli ya da çok besin alerjisi varlığı, buğdaya karşı tolerans gösterme durumları ve laboratuvar bulguları retrospektif incelendi. Klinik olarak 8 hastanın 3'ünde izole buğday alerjisi olduğu tespit edildi. Buğday alerjisi olan hastaların %50 sinde anafilaksi görüldü. Buğday alerjisi tanısı mevcut olan 4 hastanın ortalama 25. ayda buğdaya karşı tolerans geliştirdiği izlendi. Yaptığımız çalışmada buğday alerjisinin erkek cinsiyette yaygın olduğu, anafilaksi riskinin yüksek bulunduğu, atopik dermatit alevlenmelerini tetiklediği ve semptom başlama yaşlarının 6.ayda olup ortalama 25.ayda tolerans geliştirdiği bulundu. Buğdayın nadir görülmesine karşılık önemli bir alerjen besin olduğu ve bu konuda ülkemizde daha fazla çalışma yapılması gerektiğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Foodallergiesrepresent a type of hypersensitivityreactiontospecificdietaryproteins, manifestingthroughsymptomsfollowing oral ingestion, contact, orinhalation. The global prevalence of foodallergies in thepediatricpopulation is estimatedtorangefrom 4% to 6%. Studiesconducted in ourcountryhaveidentifiedeggandcow'smilk as themostcommonfoodallergens, followedbyhazelnut, peanut, walnut, lentil, wheat, andredmeat. II Wheat protein, an essentialdietarycomponent, is themostwidelyconsumedgrainworldwideandconsists of 11 allergenic protein fractions. Givenitsdietarysignificanceandthenotableprevalence of allergicreactions, theDivision of PediatricAllergyandImmunology at Kocaeli Universityconducted a studytoinvestigatetheclinicalcharacteristicsandnaturalhistory of wheatallergy. Amongpatientspresentingtoourclinicwithsuspectedfoodallergies, 18 wereevaluatedforpotentialwheatallergy, and 8 wereclinicallydiagnosed. A retrospectiveanalysiswasperformed on these 18 patients, assessingvariousparameters, includingthe presence of allergicreactionsymptoms, age at diagnosisandsymptomonset, gender, familyhistory of atopicdiseases, sensitizationtoinhalantallergens, asthmaorrhinitissymptoms, presence of singleormultiplefoodallergies, wheattolerance, andlaboratoryfindings. Clinicalevaluationconfirmedwheatallergy in 3 out of 8 patients. Anaphylaxiswasobserved in 50% of wheatallergycases. Itwasobservedthatfourpatientsdiagnosedwithwheatallergydevelopedtolerancetowheat at a meanage of 25 months. Ourstudyfoundthatwheatallergywasmoreprevalent in malepatients, carried a high risk of anaphylaxis, triggeredexacerbations of atopicdermatitis, andtypicallypresentedwithsymptomsaroundthe 6th month of life, withtolerancedeveloping at an average of 25 months. Althoughwheatallergy is relativelyrare, it remains a significantallergenicfood, highlightingtheneedforfurtherresearch on thissubject in ourcountry.