Atriyal fibrilasyon hastalarında sol atriyum voltaj ve fonksiyonel harita özelliklerinin prognoza etkisi
The impact of left atrial voltage and functional mapping characteristics on prognosis in patients with atrial fibrillation
- Tez No: 939607
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET YORGUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Menemencioğlu C. Atriyal Fibrilasyon Hastalarında Sol Atriyum Voltaj ve Fonksiyonel Harita Özelliklerinin Prognoza Etkisi Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kardiyoloji Uzmanlık Tezi, Ankara 2025. Pulmoner ven izolasyonu (PVI) AF ablasyonunun temelini oluşturmaktadır. Ancak anormal atriyal substrat varlığı PVI sonrası nüks oranlarını artırmaktadır. Fonksiyonel substrat haritalama (FSM) ile belirlenen deselerasyon zonlarının (DZ) AF nüksü ile ilişkili olabileceği ve bu bölgerlere ablasyon yapılmasının atriyal aritmisiz sağkalımı artırabileceği düşünülmektedir. Çalışmamızda sinüs ritminde yapılan izokronal geç aktivasyon haritalama (ILAM) ile belirlenen DZ'lerin AF ablasyon sonuçlarına etkisini değerlendirmek, PVI'ya ek olarak DZ ablasyonu yapılan hastaların uzun dönem atriyal aritmisiz sağkalım oranlarını incelemek ve nüks gelişimi üzerine etkili faktörleri belirlemek amaçlanmıştır. Çalışmaya radfyofrekans ile ilk işlem AF ablasyon yapılan toplam 206 [105 erkek (%55,8), ortalama yaş 61 ±10] hasta dahil edildi. Hastalar FSM sonrasında DZ saptanmayanlar ILAM (-) ve DZ saptananlar ILAM (+) olmak üzere 2 gruba ayrılarak incelendi. ILAM (+) grubundaki hastalar ILAM (-) grubuna kıyasla daha ileri yaşta, daha yüksek CHA₂DS₂-VA skoruna sahip olup, PeAF oranı bu grupta daha yüksek bulunmuştur. FSM ile sol atriyumda belirlenen ortalama DZ sayısı 1,4±0,6 olup ve DZ'lerin bölgesel dağılımında en sık anterior duvarda saptandı.
Özet (Çeviri)
Menemencioğlu C. The Impact of Left Atrial Voltage and Functional Mapping Characteristics on Prognosis in Patients with Atrial Fibrillation. Hacettepe University Faculty of Medicine, Cardiology Thesis, Ankara 2025. Pulmonary vein isolation (PVI) is the cornerstone of atrial fibrillation (AF) ablation. However, the presence of an abnormal atrial substrate increases recurrence rates following PVI. It has been suggested that deceleration zones (DZs) identified through functional substrate mapping (FSM) may be associated with AF recurrence and that ablating these regions could enhance atrial arrhythmia-free survival. This study aimed to evaluate the impact of DZs, identified by isochronal late activation mapping (ILAM) performed during sinus rhythm, on AF ablation outcomes to investigate the long-term atrial arrhythmia-free survival rates of patients who underwent additional DZ ablation alongside PVI and to determine the factors influencing recurrence. A total of 206 patients [105 males (55.8%), mean age 61 ± 10 years] who underwent their first AF ablation procedure with radiofrequency energy were included in the study. Patients were categorized into two groups based on FSM: those without detected DZs ILAM (-) and those with detected DZs ILAM (+). Patients in the ILAM (+) group were older, had higher CHA₂DS₂-VA scores and exhibited a higher prevalence of persistent AF (PeAF) compared to the ILAM (-) group. The mean number of DZs identified in the left atrium via FSM was 1.4 ± 0.6 with the most frequent localization being the anterior wall. The ILAM (+) group demonstrated significantly longer procedure duration (167 min vs.