Sağ ve sol atriyal taşikardi nedeniyle kateter ablasyon tedavisi uygulanan hastaların klinik ve elektrofizyolojik özelliklerine göre uzun dönem takipte sonlanım noktalarının değerlendirilmesi
Clinical and electrophysiological characteristics and long term outcomes of catheter ablation for right and left atrial tachycardias
- Tez No: 839105
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET YORGUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Atriyal taşikardiler (AT), çoğunlukla medikal tedavilere dirençli, kompleks supraventriküler taşikardilerdir ve günümüzde kateter ablasyon atriyal taşikardilerin çoğunluğunda tercih edilen tedavi yöntemidir. Çalışmamızda kateter ablasyon tedavisinin akut işlem başarısı, uzun dönemli takipte rekürrens oranlarının belirlenmesi, bu sonlanımlar üzerinde etkili olan klinik ve elektrofizyolojik özelliklerin tanımlanması amaçlandı. Çalışmaya semptomatik AT nedeniyle kateter ablasyon yapılan 666 hasta alındı [344 (%51,7) kadın, ortalama yaş 55±16]. 199 hastanın (%29,9) kateter ve 18 (%2,7) hastanın cerrahi ablasyon öyküsü vardı. Tüm hastalarda taşikardi esnasında aktivasyon haritalaması ve gerekli olduğunda entrainment haritalama yapıldı. Sinüs ritminde işleme alınan hastalarda voltaj ve bazı hastalarda geç potansiyel haritalama yapılarak düşük voltaj alanları ve fragmente sinyal izlenen alanlar belirlendi. Makroreentry, sağ ve sol AT'lerde en sık görülen taşikardi mekanizmasıydı (%70,2 ve %52,8). Sağ AT'lerde kavotriküspid isthmus (CTI) bağımlı tipik atriyal flutter, sol AT'lerde ise perimitral ve roof bağımlı AT'ler en sık taşikardi tipiydi. 780 AT işleminden %1,8 major ve %5,7 minör olmak üzere 59 işlemde (%7,5) işlem sonrası komplikasyon görüldü. Akut işlem başarısı %95,9'du ve ortalama 39±23 aylık takip sürecinde hastaların %72,8'inde izlemde atriyal taşiaritmi nüksü görülmedi. 1. yılda rekürrens izlenmeyen sağkalım %82,3, 2. yılda %75,9 iken çoklu işlemler sonrasında ise 1.yılda %90, 2.yılda %86 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Atrial tachycardias (AT) are complex supraventricular tachycardias which are refractory to antiarrhythmic drugs that require catheter ablation. In this trial, we aimed to evaulate the outcomes of catheter ablation in patients with symptomatic atrial tachycardia, define the acute procedural success and the recurrence rates in long-term follow-up and determine the clinical and electrophysiological features that affect these outcomes. A total of 666 [mean age: 55 ±16, gender: 344 (51.7%) female] symptomatic patients with AT were enrolled. Prior catheter or surgical ablation history for ATa was present in 199 (29.9%) and 18 (2.7%) of these patients, respectively. Activation mapping was performed during tachycardia in all patients as well as entrainment mapping when needed. Voltage mapping were performed in sinus rhythm in both atriums, late potential mapping was also performed in some patients. Low voltage areas and signals with continuous-fragmented morphology were tagged. Macroreentry was the primary mechanism in right and left atrium (70.2% and 52.8%, respectively). Cavotricuspid isthmus (CTI) dependent macroreentry was the most frequent mechanism in right ATs and perimitral reentry and roof-dependent macroreentry were the most common mechanisms in left ATs. A total of 59 (7.5%) complications were observed in 780 procedures.(2.1% major and 5.5% minor) Acute procedural success was 95.9%. Freedom from ATa was 72.8 % during a mean follow-up of 39±23 months. Freedom from ATa after index procedure was 82.3% at 12 months and 75.9 % at 24 months. After multiple procedures, freedom from ATa was 90% at 12 months and 86 % at 24 months during the follow-up.