Science policy in Turkey and the organizational history ofTÜBİTAK: Institutional logics perspective
Türkiye'de bilim politikası ve TÜBİTAK'ın organizasyonel tarihi: Kurumsal mantık perspektifi
- Tez No: 939660
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ MÜCEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Sosyoloji, Tarih, Science and Technology, Sociology, History
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de bilim politikasının seyrini ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'nun (TÜBİTAK) dönüşümünü, toplumsal kurumlar ve örgütsel yapı açısından incelemektedir. Kurulun tarihsel dönüşümünü açıklarken, bilimsel topluluğa ait akademik değerlere ve Türkiye'de bilimsel ethosun tarihsel oluşumuna Akademik Mantık olarak karşılık gelen kurumsal mantık, diğer yandan da askeri, ekonomik ve toplumsal kalkınma için araştırmayı teşvik etme beklentisini Politika Mantığı olarak adlandırmaktayım. TÜBİTAK'ın örgütsel yapısının içinde gömülü olarak bulunan farklı beklentilerin karmaşıklığını ve TÜBİTAK'ın uluslararası ve ulusal bağlamlar gibi çoklu düzeylerdeki pozisyonunu açıklamak için, TÜBİTAK'ın resmi belgeleri, OECD ve NATO Arşivleri, kanun ve resmi belgeleri, biyografi ve otobiyorgrafileri ve TÜBİTAK'ın yıl dönümü yayınlarından oluşan arşiv materyalini analiz ediyorum. Bu tarihsel analiz yoluyla, TÜBİTAK'ın 1963 ile 1983 arasında akademik bir mantık etrafında geliştiğini, 1983'te Bilim Teknoloji Yüksek Kurulu'nun kurulması ile 1983-1987 arasında derin bir dönüşüm geçirdiğini ve 1990'dan sonra tamamen politika odaklı bir organizasyona dönüştüğünü savunuyorum. Bu dönüşüm esnasında, bir dizi kilit örgütsel aktörün oldukça etkili olduğunu savunuyorum. Kurumsal mantıkların ve örgütsel aktörlerin etkileşimi nedeniyle, son dönüşümün 12 Eylül Askeri Darbesi ve 1980'den sonraki ekonomik dönüşümden sonra gerçekleşen, genel bir devlet yeniden örgütlenmesi bağlamında gerçekleştirildiğini savunuyorum.
Özet (Çeviri)
This study examines the trajectory of science policy in Turkey and the transformation of Scientific and Technological Research Council (TUBITAK) in terms of social institutions and organizational structure. Explaining the historical transformation of the Council, I employ an institutional logics perspective, on the one hand, corresponding to academic values pertaining to scientific community and the historical formation of scientific ethos in Turkey as academic logic, and on the other, the premise of stimulating research for military, economic and social development under the concept of policy logic. To capture the complexity of different fractions internal to organizational structure of TUBITAK, and external expectations from the organizational field, in which TUBITAK is situated at multiple levels such as international and national contexts, I analyze a good amount of archival material consisting of TUBITAK's official documents, OECD and NATO Archives, legislation documents, memoirs, biographies, and TUBITAK's anniversary publications. Through this historical analysis, I argue that TUBITAK is developed around an academic logic between 1963 to 1983, undergone a transformation after 1983 to 1987 in relation to the establishment of a higher governance body, Supreme Council for Science and Technology (SCST), and finally transformed into a fully policy-driven organization after 1990. During this transformational period, I argue that several key organizational actors were quite influential. In relation to the interplay of institutional logics and organizational actors, I argue that the latest transformation has been accomplished in context of a general state reorganization that took place after the 12th of September Military Coup and economic turn after 1980.