Chia (Salvia hispanica L.) tohum müsilajı ile birlikte lavanta distilasyon katı atığı ekstraktının yumurta kaplama materyali olarak kullanım olanaklarının araştırılması
Investigation of possibilities of using lavender distillationsolid waste extract with chia (Salvia hispanica L.) seed mucillage asegg coating material
  1. Tez No: 939696
  2. Yazar: SÜMEYRA AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. GÖZDE KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Gıda Mühendisliği, Biotechnology, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Depolama süresince yumurta ağırlık kayıplarının en aza indirilmesi ve raf ömrünün geliştirilmesi amacıyla bitkisel ekstraktlardan hazırlanan farklı yenilebilir filmler son zamanlarda oldukça yaygın olarak araştırılmaktadır. Bu tez çalışmasında, lavanta distilasyon katı atık ekstraktının yumurta raf ömrününün geliştirilmesinde kaplama materyali olarak chia tohumu müsilajı ile birlikte kullanım olanakları ortaya konuldu. Bu amaçla, chia tohumu müsilajı ve chia tohumu müsilajı ile farklı düzeylerdeki (%0.75 ve %1.5) lavanta distilasyon katı atığı ekstraktı kombinasyonunuyla hazırlanan materyallerle kaplanan tavuk (Nick Brown hibrit) yumurtalarında ağırlık kaybı (%, haftalık-genel), bazı yumurta iç kalite unsurları (yumurta sarısı renk değerleri ve albumen pH'sı), duyusal bazı özellikler (renk, görünüm, koku, yapışkanlık ve parlaklık), genel beğeni ve satın alma durumları değerlendirildi. Bunun için, günlük (taze) yumurtalar her bir grupta 35'er adet olacak şekilde toplam 4 gruba ayrıldı. Herhangi bir kaplama yapılmayan grubu, kontrol (K) grubu oluşturdu. Deneme grupları (ÇT, ÇT+Eks1 ve ÇT+Eks2) ise sırasıyla sadece chia tohumundan hazırlanan müsilaj, chia tohumu müsilajı ve %0.75 lavanta katı distilasyon atığı ekstraktı, chia tohumu müsilajı ve %1.5 lavanta katı distilasyon atığı ekstraktı kombinasyonuyla hazırlanan kaplama materyalleri ile daldırma yönteminden yararlanılarak kaplandı. 4 haftalık depolama sonrasında ilgili parametreler değerlendirildi. 1. hafta (P>0.05) hariç diğer tüm haftalarda ağırlık kaybı açısından gruplar arasında anlamlı bir fark olduğu belirlendi. 2. hafta (P0.05). Sonuç olarak çalışmadan elde edilen bulgulara göre chia tohumu müsilajı, chia tohumu müsilajı-lavanta distilasyon katı atığı ekstrakt kombinasyonu ile hazırlanan yumurta kaplama solüsyonlarının duyusal özellikleri negatif olarak etkilemeden yumurtaların 4 haftalık depolama süresince ağırlık kaybınının azaltılması için kullanılabileceği söylenebilir. Ancak lavanta distilasyon atığının etkilerini daha net ortaya koyabilmek için farklı seviyelerde ve farklı kaplama materyalleri ile yumurta kaplamaları yapılmasının faydalı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In order to minimize the weight loss of eggs during storage and to improve their shelf life, different edible films prepared from plant extracts have been investigated recently. In this thesis study, the possibilities of using lavender distillation solid waste extract together with chia seed mucilage as a coating material in improving the shelf life of eggs were revealed. For this purpose, weight loss (weekly and general; %) in Nick Brown hybrid hen eggs coated with materials prepared with the combination of chia seeds and lavender distillation solid waste extract in different amounts (0.75% and 1.5%) were evaluated on some internal egg quality parameters (yolk L, a, b values and albumen pH), some sensory properties (color, appearance, stickiness, brightness, odor), general appreciation and purchasing situations. For this purpose, daily (fresh) eggs were divided into 4 groups, each containing 35 eggs. The control (C) group was the group without any coating. Experimental groups (ÇT, ÇT+Eks1, and ÇT+Eks2) were coated with mucilage prepared from chia seeds only, chia seed mucilage and 0.75% lavender solid distillation waste extract, and coating materials prepared with a combination of chia seed mucilage and 1.5% lavender solid distillation waste extract by dipping method, respectively. Relevant parameters were evaluated after 4 weeks of storage. It was determined that there was a significant difference between the groups in terms of weight loss in all weeks except the 1st week (P>0.05). It was determined that egg weight loss was lower in all coating groups compared to the control in the 2nd week (P0.05). As a result, according to the findings obtained from the study, it can be said that egg coating solutions prepared with chia seed, chia seed mucilage-lavender distillation solid waste extract combination can be used to reduce weight loss of eggs during 4 weeks of storage without negatively affecting sensory properties. However, it is thought that it would be helpful to conduct studies with different ratios of coating materials in order to more clearly reveal the effects of lavender solid distillation waste, which is a waste.