Ghassan Kanafani'nin edebiyatı ve görsel sanatı arasındaki etki ve etkileşim
Influence and interaction between Ghassan Kanafani's literature and visual art
- Tez No: 939705
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT ARAPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma, Filistinli yazar ve sanatçı Ghassan Kanafani'nin eserlerinde metin ile görsel sanatlar arasındaki derin ve karşılıklı etkileşimi incelemektedir. Araştırma, Kanafani'nin kitaplarında yer alan çizimlerden başlayarak afiş sanatına, bu sanatın edebiyat ve yaşamla kurduğu etkileşime, makalelerinde ve mektuplarında kullandığı betimleyici ögelere kadar uzanan çeşitli kesişim noktalarını incelemektedir. Ayrıca, Kanafani'nin edebiyatının diğer sanatçıların görsel sanat eserleri üzerindeki etkisi de araştırmanın önemli bir konusu olarak ele alınmaktadır. Araştırma, Kanafani'nin hikâyelerinde ve tiyatro eserlerinde yer alan görsel çağrışımlarla plastik sanatlar arasındaki somut etkileşimi disiplinlerarası bir bakış açısıyla ele almaktadır. Kanafani'nin çok yönlü bir sanatçı olduğu, farklı kaynaklardan beslendiği ve eserlerini bu doğrultuda şekillendirdiği açıktır. Kanafani, bir kitabı yalnızca bir metin olarak değil, aynı zamanda bir kapak, iç ve dış görsellerle dinamik bir bütün olarak görmektedir. Edebiyat ile sanat arasındaki bu kesişimler, Kanafani tarafından insanın görüntüsü, yaşam biçimleri, farklı karakterler ve tarihsel olaylar aracılığıyla somutlaştırılmıştır. Böylece o dönemin insani durumuna dair kapsamlı bir tablo sunulmuştur. Genellikle iyi bir sanat eseri, kendisini beslemek ve yorumlamak için başka kaynaklara ve türlere ihtiyaç duyar. Kanafani ise bu konuda ustalaşmış, farklı türleri başarılı bir şekilde birleştirmiştir. Ayrıca, Kanafani'nin edebiyatı, görsel sanatlar, dergi, tiyatro, radyo ve diğer sanat dallarını da beslemiştir.
Özet (Çeviri)
This study highlights the intertwined relationship between written texts and visual artworks in the works of Palestinian writer and artist Ghassan Kanafani. It examines the points of intersection and how Kanafani expressed them, beginning with the illustrative drawings he created in his books, to the art of posters and how this form interacted with literature and life, to his use of ornamentation and calligraphy in his essays and letters, and finally to the influence of his literature on the visual artworks of other artists. The study draws comparisons that reveal the tangible interaction between visual symbolism in Kanafani's stories and plays and the field of visual arts. It is evident that Kanafani was a comprehensive artist who drew nourishment from diverse sources. When Kanafani looked at a book, he did not see it merely as a text, but as a dynamic whole; a text, a cover, and internal and external imagery in motion. These intersections between literature and art were embodied by Kanafani through depictions of the human figure and ways of life, various characters, and historical events, offering a holistic image of the human condition at the time. A strong artistic work often requires other sources and genres to nourish and interpret it, and this is precisely what Kanafani mastered, as he skillfully combined different forms. Moreover, his literature nourished other artistic domains, such as paintings, images, magazines, theater, radio, and beyond.