Çocukluk çağı obezitesi ve kilo kontrolü üzerine model temelli okul sağlığı hemşireliği uygulamalarının etkisi: Sistematik derleme ve meta-analiz
The effect of model-based school health nursing practices on childhood obesity and weight control: A systematic review and meta-analysis
- Tez No: 939736
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL ÖZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Adölesanlar ve çocukların mevcut ve gelecekteki yaşamlarında karşılaşabilecekleri obezite sorunuyla mücadelede, model temelli okul sağlığı uygulamalarının önemine dikkat çekmek gerekmektedir. Bu sistematik derleme ve meta-analiz çalışması, model temelli okul sağlığı hemşireliği uygulamalarının çocuk ve adölesanlarda görülen obezite ve kilo kontrolü üzerindeki etkisini değerlendirmek ve moderatörleri incelemek amacıyla yapıldı. On iki veri tabanı tarandı ve uygun 22 farklı müdahale çalışmasının (n = 11176 katılımcı) Beden Kitle İndeksi (BKİ) ve Fiziksel Aktivite (FA) üzerine etkisi incelendi. Meta analiz çalışmasına randomize kontrollü ve yarı deneysel çalışmalar dahil edildi. İnceleme, random effects modeli ile BKİ üzerine d:-0,580 (95% CI: -0,332, -0,828) etki ve FA üzerine d:0,725 (95% CI: 0,366, 1,084) etki olarak hesaplandı. İkincil değişkenler üzerine etkisi ise BKİ-z için d:-0,264 (95% Cl:-0,42, -0,10), yağ oranı (%) için d:-0,525 (95% Cl:-0,98, -0,06), bel çevresi (cm) için d:-0,299 (95% Cl:-0,49,-0,10) etki büyüklüğünde olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Model-based school health practices play a critical role in addressing the obesity problem faced by adolescents and children, both now and in the future. This systematic review and meta-analysis study was conducted to evaluate the effect of model-based school health nursing practices on obesity and weight control in children and adolescents and to examine the moderators. Twelve databases were searched, and the effects of 22 eligible intervention studies (n = 11176 participants) on Body Mass Index (BMI) and Physical Activity (PA) were analysed. The meta-analysis included randomised controlled and quasi-experimental studies. The analysis was calculated as d:-0.580 (95% CI: -0.332, -0.828) effect on BMI and d:0.725 (95% CI: 0.366, 1.084) effect on FA with the random effects model. The effect on secondary variables was found to be d:-0.264 (95% Cl: -0.42, -0.10) for BKİ-z, d:-0.525 (95% Cl: -0.98, -0.06) for fat percentage (%), and d:-0.299 (95% Cl: -0.49, -0.10) for waist circumference (cm). A significant heterogeneity was observed in the studies throughout the meta-analysis (BMI: I² = 95%, τ² = 0.19, Q= 414,169, p < 0.01; FA: I² = 94%, τ² = 0.312, Q= 174,427, p < 0.01). The quality of the studies was found to be moderate (71%) as a result of the common quality assessment. In the analogue ANOVA analyses, it was determined that the effect size on BMI differed significantly according to the year of publication and the type of model used.