Farklı iş akışlarıyla üretilen tam seramik kuronların marjinal ve internal uyumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of marginal and internal fit of all-ceramic crowns produced with different workflows
- Tez No: 939743
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞRUL SARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte dijital diş hekimliği uygulamalarına ilgi artmaktadır. Her geçen gün artan sayıda laboratuvar ve klinik, dijital diş hekimliği uygulamalarını kullanmaya başlamaktadır. Dijital yöntemler konvansiyonel yöntemlere kıyasla hasta, hekim ve teknisyen için; daha hızlı , daha konforlu , daha öngörülebilir ve uniform kalitede restorasyonlar üretilmesine imkan tanımaktadır. Bununla birlikte dijital diş hekimliği uygulamaları için yeni ve pahalı ekipmanlara ihtiyaç duyulması ve diş hekimliği fakültelerinin eğitim programlarında dijital diş hekimliği uygulamalarını öğrenmeye yeterince yer verilmemesi de bu konudaki önemli dezavantajlardır. Protetik işlemlerde tamamen dijital iş akışı ile üretim yapılabileceği gibi, konvansiyonel ve dijital yöntemlerin birlikte kullanılmasıyla da restorasyonlar üretilebilmektedir. Çalışmamızın amacı dijital ve konvansiyonel yöntemlerin tek başına ve birlikte kullanıldığı iş akışlarının final restorasyonlara etkisini değerlendirmektir. Çalışmamızın sıfır hipotezi; konvansiyonel iş akışı, tamamen dijital iş akışı ve dijital ve konvansiyonel yöntemlerin birlikte kullanıldığı iş akışları arasında restorasyonların marjinal ve internal uyumları benzerdir. Çalışma modeli olarak bir fantom çalışma modeli (ANA4, Frasaco GmbH, Tettnang, Almanya) temin edilmiştir. Standardizasyonun sağlanabilmesi için kuron restorasyonu yapımına uygun formda mandibuler birinci molar fantom diş prepare edilmiştir. (Frasaco GmbH, Almanya). Çalışmamız için farklı iş akışlarında, örnek sayısı 12 olan 6 grup oluşturulmuştur. Gruplar şu şekilde tasarlanmıştır; • 1. Grup tamamen geleneksel iş akışıyla üretilmiş kronlardan oluşmaktadır ve çalışmamızın kontrol grubu olarak belirlenmiştir, • 2. Grup tamamen dijital iş akışıyla üretilen kronlardan oluşmaktadır, • 3.grup model üzerinden alınan konvansiyonel ölçülere opaklaştırıcı sprey uygulaması yapılarak elde edilen dijital model üzerinden üretilen kuronlardan oluşmaktadır, • 4.grup model üzerinden alınan konvansiyonel ölçüden dijital model elde edilerek üretilen kuronlardan oluşmaktadır, • 5. grup model üzerinden alınan konvansiyonel ölçüden hazırlanan alçı modelin üzerine opaklaştırıcı sprey uygulanarak taranmasıyla dijital model elde edilerek üretilen kuronlardan oluşmaktadır, • 6. Grup model üzerinden alınan konvansiyonel ölçüden hazırlanan alçı modelin taranmasıyla dijital model elde edilerek üretilen kuronlardan oluşmaktadır. Mandibuler 1. molar diş üzerine yapılacak tam seramik kuronların internal ve marjinal uyumları silikon replika tekniği ve stereo mikroskop (Motic SMZ 168, Motic, Çin) ile değerlendirilmiştir. Silikon replika mezio-distal olarak kesilerek elde edilen kesit üzerinde; mezial marjin, mezial aksiyal duvar, mezio-oklüzal köşe, oklüzal yüzey,disto-oklüzal köşe, distal aksiyal duvar ve distal marjin bölgesinden olmak üzere 30 farklı ölçüm yapılmıştır. İstatistiksel analizler için NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) programı kullanıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotların (Ortalama, Standart Sapma, Medyan, Frekans, Oran, Minimum, Maksimum) yanı sıra verilerin dağılımı Shapiro-Wilk Testi ile değerlendirildi. Niceliksel verilerin üç ve üzeri grubun karşılaştırmasında Kruskall-Wallis testi; iki grup karşılaştırmasında Mann-Whitney U Testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Following innovations in technology also increase the interest of digitalization in dental treatments. Day after day many dental clinics, laboratories and professionals prefer to follow digitalization in dental treatments. All the digital innovations provide more predictable results with more cheaper, faster and also uniform quality of restoration process than conventional methods for the dentists, technicians and patients as well. Although all opportunities that digital dental treatment offers it also requires new set-ups with high budged costs, more time and effort to teach new updates and up-coming techniques for students of the Faculty of the Dentistry which makes digitalization in dental treatments more disadvantaged than traditional methods. Digital dental techniques allows to produce prosthetic methods with all digital parameters but also it can combine conventional techniques to produce required restorations. The intention of the study is to evaluate effect of the final restoration in terms of full digital dental methods or combined with conventional techniques. Zero hypothesis of the study shows that conventional workflow, full digitalization method and combination between conventional and digital techniques are similar to marginal and internal consistence. Working model of the study provided with phantom work modal (ANA4, Frasaco GmbH, Tettnang, Germany). For standardization, we prepared in suitable form of crown restoration mandibular 1st molar phantom tooth. (Frasaco GmbH, Tettnang, Germany). The study contents 12 samples and 6 groups with different workflows which designed with descriptions below: • The control group produced by conventional workflow. • The 2nd group produced by digital workflow. • The 3rd group consists of crowns produced on the digital model obtained with applying opacifying spray to the conventional measurements taken from the model, • The 4th group consists of crowns produced by obtaining a digital model from the conventional impression taken from the model, • The 5th group consists of crowns produced by obtaining a digital model by scanning the plaster model prepared from the conventional impression taken from the model by applying opacifying spray on it, • The 6th group consist of crowns produced by obtaining a digital model with scanning the plaster model prepared from conventional impression taken from the model. Full ceramic crowns which will perform on the mandibular 1st molar tooth evaluated by silicone replica technique and stereo microscope (Motic SMZ 168, Motic, China). 30 different measurements performed from mesiodistal surface as marginal, axial, axio-occlusal angle and occlusal surface NCSS (Number Cruncher Statistical System) and 2007 (Kaysville, Utah, USA) programs used for statistical analysis. Data of the study evaluated by statistical methods (standard deviation, average value, frequency… etc.) and also Shapiro-Wilk Test. Up to three quantitative data evaluated with Kruskall-Wallis test, double data comparation evaluated with Mann- Whitney U Test.