6 yaş çocuğu olan babaların çocuk yetiştirme tutumları ile dijital ebeveynlik farkındalıkları arasındaki ilişkide anne bekçiliğinin aracı rolü
The mediating role of maternal gatekeeping in the relationship between child-rearing attitudes and digital parenting awareness among fathers of 6-year-old children
  1. Tez No: 939754
  2. Yazar: PELİN DOĞUKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLÇİN KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Araştırma kapsamında babaların çocuk yetiştirme tutumları ile dijital ebeveynlik farkındalıkları arasındaki ilişkide anne bekçiliğinin aracı rolü ele alınmıştır. Çalışmaya 6 yaşında çocuğu olan 267 ebeveyn katılmıştır. Araştırma verilerinin toplanması için 115 soru ve dört bölümden oluşan bir form kullanılmıştır. Birinci bölümde demografik bilgiler, ikinci bölümde Ebeveyn Tutum Ölçeği (ETÖ), üçüncü bölümde Dijital Ebeveynlik Tutum Ölçeği (DETÖ), dördüncü bölümde ise Anne Bekçiliği Ölçeği Baba Formu (ABÖ-B) yer almıştır. Araştırmanın sonucunda aşırı koruyucu ebeveyn tutumu sergileyen babalar ile dijital ebeveynlik farkındalığı arasındaki ilişkide anne bekçiliğinin kısmi aracı olarak değişken rolü saptanmıştır. Yürütülmesi planlanan çalışmalarda ebeveynlerin anne bekçiliği davranışlarının daha farklı değişkenlerle birlikte çalışılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the research, this study examines the mediating role of maternal gatekeeping in the relationship between fathers' child-rearing attitudes and their awareness of digital parenting. The study included 267 parents of 6-year-old children. Data were collected using a comprehensive questionnaire form containing 115 questions across four sections: Demographic information in the first section, the Parental Attitude Scale (PAS) in the second section, the Digital Parenting Attitude Scale (DPAS) in the third section, and the Maternal Gatekeeping Scale Father Form (MGS – F) in the fourth section. The results indicated that maternal gatekeeping serves as a partial mediator in the relationship between fathers exhibiting overprotective parenting attitudes and their digital parenting awareness. The study suggests further exploration of maternal gatekeeping attitudes in relation to other variables in future research.