Özengen müzik eğitiminde kullanılan başlangıç viyola metotların incelenmesi
Examination of beginner viola methods used in amateur music education
- Tez No: 939808
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM EDA ANGI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın amacı, özengen çalgı eğitiminde kullanılan ya da kullanılması önerilen başlangıç viyola metotlarını incelemektir. Araştırma, betimsel tarama modeli çerçevesinde gerçekleştirilmiş olup, veri toplama aracı olarak başlangıç seviyesindeki viyola metotları kullanılmıştır. Bu metotlar, yazılı içeriklerine, içerdiği müzik eğitimine ilişkin bilgilere ve içerdiğisağ ve sol el tekniklerine odaklanarak değerlendirilmiştir. Metotların öğretim sürecine olan etkilerininve kazandırılmak istenen beceriler ve tekniklerin incelendiği çalışmada, söz konusu değerlendirme kriterleri üzerinden metotlar arası karşılaştırmada yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar, metotların eğitim sürecindeki rolünü ve bu metotların öğrencilerin teknik ve müzikal gelişimine katkı sağlama potansiyelini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the content of beginner level viola methods used or intended to be used in beginner music education. The research was conducted within the framework of descriptive survey model and beginner level viola methods were used as data collection tools. These methods were evaluated by focusing on their written content, music education information and right and left hand techniques. In the study in which the effects of the methods on the teaching process and the skills and techniques to be gained were examined, a comparison between the methods was also made through the evaluation criteria in question. The results obtained reveal the role of methods in the educational process and their potential to contribute to the technical and musical development of students.