Teknoloji kabul modeli ile yapay zekanın tekrar satın alma niyetine etkisinde kişiselleştirme, müşteri deneyimi ve müşteri sadakatinin seri aracı rolü
The impact of artificial intelligence on repurchase intention through the technology acceptance model: the serial mediating role of personalization, customer experience, and customer loyalty
- Tez No: 939810
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜMEYRA SADAKLIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu araştırmada, yapısal eşitlik modellemesi (PLS-YEM) yöntemi kullanılarak, yapay zekanın tekrar satın alma, kişiselleştirme, müşteri deneyimi ve müşteri sadakati üzerindeki etkileri incelenmiştir. Analiz sürecinde SPSS 27, Amos 24 ve SmartPLS programları kullanılmış ve hipotezler farklı şehirlerden toplam 578 katılımcı ile PLS-YEM bootstrapping 10000 yeniden örnekleme yöntemi ile test edilmiştir. Analiz sonuçları, yapay zekanın tekrar satın alma üzerinde doğrudan anlamlı ve güçlü bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca, yapay zekanın kişiselleştirme, müşteri deneyimi ve müşteri sadakati üzerindeki etkileri, tekrar satın almaya dolaylı yollarla katkıda bulunarak önemli bir aracılık rolü oynamıştır. Kişiselleştirme, müşteri deneyimi ve müşteri sadakati, tekrar satın alma üzerinde hem doğrudan hem de dolaylı etkiler göstermiştir. Özellikle, bu değişkenlerin tekrar satın alma üzerindeki dolaylı etkileri %37 ila %68 arasında değişen VAF oranları ile desteklenmiştir. Sonuçlar, yapay zekanın tekrar satın alma üzerindeki etkisinin hem doğrudan hem de dolaylı yollarla yüksek açıklayıcı güce sahip olduğunu göstermektedir. Yapay zekanın tekrar satın almaya etkisinde kişiselleştirme, müşteri deneyimi ve müşteri sadakatinin önemli aracılık rollerinin olduğu tespit edilmiştir. Model, hipotezleri güçlü bir şekilde destekleyerek teorik çerçeveyle uyumluluğunu ortaya koymuştur. Yapay zeka destekli ürün ve hizmet iyileştirmeleri yapılmalı, tüm süreçlere entegre çözümler uygulanmalıdır. Bu yaklaşımlar, müşteri sadakatini pekiştirmenin yanı sıra tekrar satın alma oranlarını da artırma potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of artificial intelligence on repeat purchase, personalisation, customer experience and customer loyalty are examined using structural equation modelling (PLS-SEM) method. SPSS 27, Amos 24 and SmartPLS programs were used in the analysis process and hypotheses were tested with a total of 578 participants from different cities with PLS-SEM bootstrapping 10000 resampling method. The results of the analyses show that AI has a direct, significant and strong effect on repeat purchase. Moreover, the effects of AI on personalisation, customer experience and customer loyalty played an important mediating role, contributing indirectly to repeat purchase. Personalisation, customer experience and customer loyalty showed both direct and indirect effects on repeat purchase. In particular, the indirect effects of these variables on repeat purchase were supported by VAF ratios ranging from 37% to 68%. The results show that the impact of AI on repeat purchase has high explanatory power through both direct and indirect means. It was determined that personalisation, customer experience and customer loyalty have important mediating roles in the effect of artificial intelligence on repeat purchase. The model strongly supported the hypotheses and demonstrated its compatibility with the theoretical framework. Artificial intelligence-supported product and service improvements should be made and integrated solutions should be applied to all processes. These approaches are thought to both strengthen customer loyalty and increase repurchase rates.