Ortodontide tek aşamalı ve çift aşamalı bonding sistemlerinin makaslama kuvvetine karşı dayanıklılığının In Vitro olarak karşılaştırılması
Comparison of the shear strength resistance of single-step and two-step bonding systems in orthodontics: An In Vitro study
- Tez No: 939822
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma, tek aşamalı ve çift aşamalı ortodontik bonding sistemlerinin in vitro ortamda makaslama bağ dayanıklılıklarını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Yapılan power analizi sonucunda çalışmamızın örneklem sayısı her grup için minimum n=10 örnek olarak saptanmıştır.İki gruptan oluşan çalışmamızda her grup için 20'şer adet olacak şekilde toplam 40 adet çekilmiş premolar diş kullanılmıştır.Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 22 programı kullanılmıştır. Parametrelerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov Smirnow ve Shapiro Wilks testleri ile değerlendirilmiştir. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodların (ortalama, standart sapma, frekans) yanı sıra niceliksel verilerin karşılaştırılmasında normal dağılım gösteren parametrelerin iki grup arası karşılaştırmalarında Student t test, normal dağılım göstermeyen parametrelerin iki grup arası karşılaştırmalarında Mann Whitney U test kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the shear bond strength of single-step and two-step bonding systems used in orthodontics under in vitro conditions. Based on the power analysis, the minimum sample size for each group was determined to be n=10. A total of 40 extracted premolar teeth were used in the study, with 20 teeth allocated to each group. Statistical analyses were performed using the IBM SPSS Statistics 22 software. The normality of data distribution was evaluated using the Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests. In addition to descriptive statistical methods (mean, standard deviation, frequency), the following tests were employed for comparing quantitative data between the two groups: Student's t-test, for parameters with a normal distribution; Mann-Whitney U test, for parameters without a normal distribution.