Ecofeminist concerns as reflected in Margaret Atwood's Oryx and Crake and Doris Lessing's The Cleft
Margaret Atwood'un Oryx and Crake ve Doris Lessing'in The Cleft adlı eserlerindeki ekofeminist kuramının yansımalarının incelemesi
- Tez No: 939862
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKŞEN ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Margaret Atwood'un Oryx ve Crake ve Doris Lessing'in The Cleft adlı eserlerindeki ekofeminist kuramının yansımalarını incelemektedir. Bu çalışmanın amacı, ekofeminizmin tarihsel arka planını öne çıkartarak ve eko-eleştri ile feminism arasında bağlantılar kurarak ekofeminist edebiyat teorisini araştırmaktır. Ekofeminist teoriye genel bakışın büyük kısmı, Greta Gaard, Patrick Murphy ve Ynestra King gibi alandaki akademisyenlerin eserleri aracılığıyla incelenmiştir. Bu çalışmada araştırılan ecofeminist kaygılar arasında antroposentrizm, fallosentrizm, kadınların ve doğanın metalaştırılması, cinsiyet dinamikleri, çevresel bozulma, kurumsal açgözlülük ve pervasız genetik mühendisliği yer almaktadır. Distopik romanlar Oryx ve Crake ve The Cleft bağlamında, çalışma bu kaygıların nasıl yansıtıldığını incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the ecofeminist concerns as reflected in Margaret Atwood's Oryx and Crake and Doris Lessing's The Cleft. The aim of this study is to investigate ecofeminist literary theory by focusing on the historical background of ecofeminism and making linkages between ecocriticism and feminism. The majority of the overview of ecofeminist theory is examined through the works of reputable scholars in the field, such as Greta Gaard, Patrick Murphy, and Ynestra King. Among the ecofeminist concerns that are investigated in this work are anthropocentrism, phallocentrism, commodification of women and nature, gender dynamics, environmental degradation, corporate greed and reckless genetic engineering. Within the context of the dystopian novels Oryx and Crake and The Cleft, the study examines the ways in which these concerns are reflected.