Çevre ve enerji politikalarının sürdürülebilir kalkınma üzerindekietkisi: AB ülkeleri örneği
The impact of environment and energy policies on sustainable development: The case of EU countries
- Tez No: 939868
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ BAYAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Sanayi Devrimi'nden bu yana çevresel tahribatın artması ve doğal kaynakların tükenmesi, sürdürülebilir kalkınma kavramının önemini artırmıştır. Çalışmanın amacı, 27 Avrupa Birliği (AB) ülkesinde 2000-2021 yılları arasında çevre ve enerji politikalarının sürdürülebilir kalkınma üzerindeki kısa ve uzun dönem etkisini analiz etmektir. Nedensellik analizi bulguları, çevre vergileri, enerji verimliliği, yenilenebilir enerji kullanımı ile sürdürülebilir kalkınma arasında iki yönlü nedensellik olduğunu göstermektedir. Diğer yandan, uzun dönem eşbütünleşme katsayıları ise, panel düzeyinde enerji verimliliği ile yenilenebilir enerjinin sürdürülebilir kalkınmayı pozitif etkilediği, çevre vergilerinin ise sürdürülebilir kalkınma üzerinde anlamlı etkiye sahip olmadığını göstermektedir. Bununla birlikte, ülke düzeyi eşbütünleşme katsayılarına göre ise çevre vergileri, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji tüketiminin sürdürülebilir kalkınma üzerindeki etkisinin AB üye ülkeleri arasında farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The increases in environmental degradation and the depletion of natural resources have highlighted the importance of sustainable development since the Industrial Revolution. The aim of this study is to analyze the short and long-term effect of environmental and energy policies on sustainable development in 27 European Union (EU) countries between 2000 and 2021. The findings of the causality analysis indicate a bilateral causality among environmental taxes, energy productivity, renewable energy consumption, and sustainable development. On the other hand, the long-term cointegration coefficients show that energy productivity and renewable energy positively impact sustainable development at panel level, but environmental taxes do not have a significant effect on sustainable development. However, country level cointegration coefficients indicate that effect of environmental taxes, energy productivity, and renewable energy consumption differs among the EU member states.