Melatoninin granüloza hücre proliferasyonu ve DNA metilasyonu üzerine etkisinin in vitro ortamda incelenmesi
Melatoninin granüloza hücre proliferasyonu ve DNA metilasyonu üzerine etkisinin in vitro ortamda incelenmesi
- Tez No: 939888
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA ELGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Genel Bilgi: Melatonin, epifiz bezinden salgılanan ve büyük çoğunlukla sirkadiyen ritmin düzenlenmesi ile ilişkili bir hormon olmakla birlikte, reprodüktif biyolojide çok yönlü etkileri olan önemli bir biyojenik amin olarak tanımlanmaktadır. Granüloza hücreleri üzerindeki etkileri, foliküler mikroçevrenin korunması ve folikül gelişimi üzerindeki etkileri dolayısıyla dikkat çekmektedir. Amaç: Bu çalışma, melatoninin insan granüloza tümör hücre proliferasyonu ve DNA metilasyonu üzerindeki etkilerini detaylı bir biçimde incelemeyi hedeflemektedir. Elde edilen bulgular, melatoninin reprodüktif biyoloji ve klinik yaklaşımlar açısından taşıdığı potansiyeli vurgulamaktadır. Materyal ve Yöntem: İnsan granuloza tümör hücresi olarak, COV434 (ATCC, VA, ABD); sağlıklı kontrol hücre hattı olarak insan göbek kordonu endotel hücresi olan HUVEC (ATCC: CRL-1730, ABD) hücre hattı kullanılmıştır. İn vitro deneyler sırasında uygulanan melatonin dozları; 1, 10, 100 ve 1000 µM'dır. Hücre prolifreasyon deneyleri xCELLigence RTCA-DP cihazı ve MTT [3-(4,5-dimetiltiazol–2-il)- difenil tetrazolium bromid] (Cambridge, UK) testi ile karşılaştırmalı olarak yapılmıştır. DNA metilasyon analizleri, Methyl flash TM Global DNA metilasyonu (5-mC) ELISA Easy Kit (Epigentek Group Inc, ABD) kiti kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: Proliferasyon analizleri sonrası IC50 değeri 10,5503 µM olarak belirlenmiştir. 10 µM dozunda melatoninin HUVEC kontrol hücrelerimiz için herhangi bir anti-proliferatif etkisi söz konusu değilken, COV434 hücreleri için anlamlı düzeyde anti-proliferatif etkisi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
General Information: Melatonin is a hormone secreted from the pineal gland and is mostly associated with the regulation of circadian rhythm, and is defined as an important biogenic amine with multifaceted effects in reproductive biology. Its effects on granulosa cells, the protection of the follicular microenvironment and follicle development draw attention. Objective: This study aims to examine the effects of melatonin on human granulosa tumor cell proliferation and DNA methylation in detail. The findings emphasize the potential of melatonin in terms of reproductive biology and clinical approaches. Materials and Methods: COV434 (ATCC, VA, USA) was used as human granulosa tumor cell and HUVEC (ATCC: CRL-1730, USA) was used as a healthy control cell line. Melatonin doses applied during in vitro experiments were 1, 10, 100 and 1000 µM. Cell proliferation experiments were performed comparatively with the xCELLigence RTCA-DP device and MTT [3-(4.5-dimethylthiazol–2-yl)-diphenyl tetrazolium bromide] (Cambridge, UK) test. DNA methylation analyses were performed using the Methyl flash TM Global DNA methylation (5-mC) ELISA Easy Kit (Epigentek Group Inc, USA). Findings: After proliferation analyses, the IC50 value was determined as 10.5503 µM. While there was no anti-proliferative effect of melatonin at a dose of 10 µM for our HUVEC control cells, it shows that it has a significant anti-proliferative effect for COV434 cells.