İzmir Yöresi süt sığırcılığı işletmelerinde sağmal ahırların mimari tasarım yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of dairy cow barns in terms of architectural design in İzmir Region's dairy farms
  1. Tez No: 940001
  2. Yazar: GÜLNAZ BULCA ÇAVGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL BAKİ ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez çalışmasında, süt sığırcılığın yaygın olduğu İzmir ili yöresinde sağmal ineklerin barındırıldığı ahırların; çevre istekleri, hijyen ve hayvan refahını sağlamadaki mimari başarısı, ahırların yapım maliyetleri ve mimari şekillerinin maliyetler üzerindeki etkilerinin analizi amaçlanmıştır. Bu amaçla, İzmir ili yöresindeki süt sığırcılığı işletmeleri için uygulanmış olan projeler arasından seçilen farklı barındırma kapasitelere sahip 6 adet örnek sağmal ahır mimari projesi, çalışmanın ana materyalini oluşturmuştur. Örnek projelerdeki sağmal ahırların yapım maliyetleri, yapı yaklaşık birim maliyet ve metraj ve keşif yaklaşımlarına göre yapılmıştır. Örnek sağmal ahırı mimari projelerinin uzama göstergesi ve şekil göstergesi değerleri belirlenmiş ve maliyet değerleriyle bir karşılaştırması yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda; mimari tasarımdaki eksiklikler/hatalar belirlenerek, yapım maliyeti ve şekil özelliklerine göre yörede uygulanacak süt ahırların mimari yönden geliştirilmesine ilişkin öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyse the environmental demands, architectural success in providing hygiene and animal welfare, construction costs of barns and the effects of architectural forms on the of barns where dairy cow farming is widespread in Izmir province. The study's primary source of information consisted of six example dairy barn architectural structures with varying housing capacities that were chosen from projects completed for dairy cow farms in the Izmir province region. The approximate unit cost of construction as well as the quantity and surveying methods were used to calculate the building costs of the dairy barns in the sample projects. The extension indicator and shape indicator values of sample dairy barn architectural projects were determined and a compared with the cost values. As a result of the analysis; deficiencies/errors in the architectural design were determined and suggestions were presented regarding the architectural development of dairy barns to be implemented in the region according to construction costs and shape characteristics.