Ağırlıklı hilbert uzaylarında birinci mertebeden lineer diferensiyel operatörlerin normalliği üzerine
On normality of first order linear differential operators in weighted hilbert space
- Tez No: 940002
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDAL ÜNLÜYOL, DOÇ. DR. PEMBE İPEK AL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Hilbert uzaylarında lineer diferensiyel operatörlerin normalliği üzerine genel bir literatür çalışması yapılmıştır. İkinci bölümde, tez içerisinde kullanılan kavramlar ve ilgili temel bilgiler açıklayıcı örnekler ile verilmiştir. Üçüncü bölümde, ağırlıklı Hilbert uzayında birinci mertebeden lineer diferensiyel ifadenin doğurduğu minimal operatörün formal normallik şartı kullanılarak potansiyel fonksiyonu ile ağırlık fonksiyonu arasındaki ilişki elde edilmiştir. Dördüncü bölümünde ise sonuçlar ve öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. In the first section, a general literature review about the normality of linear differential operators on Hilbert spaces is made. In the second section, fundamental informations related to the terms are used in this thesis were given with descriptive examples. In the third section, the relationship between the potential function and the weight function is obtained by using the formally normality condition of the minimal operator generated by the first order linear differential expression in the weighted Hilbert space. In the fourth section, conclusion and recommendations were given.