Matematik öğretmenlerinin sınıf yönetim anlayışları: Başakşehir ilçesi örneği
Mathematics teachers' classroom management approaches: Başakşehir district example
  1. Tez No: 940058
  2. Yazar: MEHMET FATİH DARICAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN KALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmada İstanbul İli Başakşehir İlçesinde görev yapan matematik öğretmenlerinin otokratik, demokratik ve ilgisiz sınıf yönetimi anlayışlarına ilişkin görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Tarama modelinde gerçekleşen bu ankete 2013-2014 eğitim–öğretim döneminde Başakşehir İlçesinde ortaöğretim ve lise kurumlarımda görev yapan 102 matematik öğretmeni katılmıştır. Anket; iki bölüm ve 40 maddeden oluşmaktadır. Birinci bölümde öğretmenlerin kişisel özellikleri ile ilgili“Kişisel Bilgi Formu”başlığı altında altı madde, ikinci bölümde ise sınıf yönetimi anlayışları ile ilgili“Öğretmenlerin Sınıf Yönetimi Anlayışları Anketi”adı altında ise 32 madde yer almaktadır. Araştırmada elde edilen verilerin analizini yapmak için frekans ve yüzdelikler, ortalama, standart sapma, ikili grup karşılaştırmalarında ilişkisiz t testi (independent samples t test) ikiden fazla grup karşılaştırmalarında ise tek yönlü varyans analizi (Anova) kullanılmıştır. Çalışmada öğretmenlerin sınıflarında sergiledikleri davranışlara ilişkin görüşlerinden elde edilen bulgular değerlendirilirken, SPSS for Windows 20.0 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the views of mathematics teachers working in Başakşehir District of Istanbul regarding autocratic, democratic and indifferent classroom management approaches. 102 mathematics teachers working in secondary and high schools in Başakşehir District participated in this survey conducted in the screening model during the 2013-2014 academic year. The survey consists of two sections and 40 items. The first section includes six items under the title of“Personal Information Form”regarding teachers' personal characteristics, and the second section includes 32 items under the title of“Teachers' Classroom Management Approaches Survey”regarding classroom management approaches. Frequency and percentages, mean, standard deviation, independent samples t test for two-group comparisons, and one-way analysis of variance (Anova) for more than two-group comparisons were used to analyze the data obtained in the study. SPSS for Windows 20.0 program was used to evaluate the findings obtained from teachers' views on the behaviors they exhibit in their classrooms in the study.