İzmir Körfezi'nde bulunan ulva sp. biyokütlesinden biyogaz eldesi ve biyogaz verimliliğinin belirlenmesi
Determination of biogas production and biogas yield from ulva sp. biomass in İzmir Bay
  1. Tez No: 940072
  2. Yazar: ALİ ENES CİRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM DALAY, PROF. DR. NURİ AZBAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giderek artan nüfus, sanayileşme ve tekonolojik gelişmeler insanlığın enerjiye olan ihtiyacının giderek artmasına sebep olmuştur. Yenilenemez enerji kaynaklarının yarattığı sorunlar ve tükeniyor oluşu insanlığı yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneltmektedir. Bu enerji kaynaklarından bazıları güneş, rüzgar jeotermal ve biyokütle olarak gösterilmektedir. Yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olan biyokütle enerjisi, organik maddelerden enerji elde etme potansiyeli ile dikkat çekmektedir. Her ne kadar günümüzde bazı kısıtlamalara sahip olsa bile umut vaadeden bir enerji kaynağıdır. Organik, belediye ve tarım atıkları gibi hammaddeleri kullanarak enerji üretimine katkı sağlamaktadır. Bu hammaddelerden önem seviyesinde yukarılara tırmanan makroalglerdir. Denizel ortamlarda olmaları sebebiyle karasal tarıma rakip değildir. Deniz ekosisteminin vazgeçilmezi olan makroalgler, bulundukları ortamda fazla besine sahip olduklarında hızla çoğalarak alg patlamalarına neden olur. Bu alg patlamalarının fayda ve zararları bulunmakla beraber biyokütle enerjisi için önemli bir hammadde kaynağıdır. Bu tezin amacı İzmir Körfez'inde alg patlamasıyla çevresel sorunlara yol açan ve atık olan Ulva lactuca makroalginin biyogaz üretim potansiyelini incelemek ve dönemsel farklılıkların incelemektir. Biyokütlelerin sürekli beslemeli gaz üretim denemeleri sürekli karıştırmalı tank biyoreaktörde gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda toplanan biyokütlenin dönemsel farkları karşılaştırılmış ve bir ön yıkama işleminin farkı olmadığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The increasing population, industrialization, and technological advancements have led to a growing demand for energy. The problems caused by non-renewable energy sources and their depletion have directed humanity towards renewable energy sources. Some of these energy sources include solar, wind, geothermal, and biomass energy. Among these, biomass energy stands out for its potential to generate energy from organic materials. Although it currently faces some limitations, it is a promising energy source. By utilizing raw materials such as organic waste, municipal waste, and agricultural residues, it contributes to energy production. One raw material that has been gaining importance is macroalgae. As they inhabit marine environments, they do not compete with terrestrial agriculture. Macroalgae, which are indispensable to the marine ecosystem, can rapidly proliferate when there is an excess of nutrients in their environment, causing algal blooms. While these blooms have both benefits and drawbacks, they are a significant raw material source for biomass energy. The aim of this thesis is to examine the biogas production potential of Ulva lactuca, a macroalga causing environmental issues in the İzmir Bay through algal blooms, and to investigate seasonal variations. Continuous feeding gas production trials of the biomass were conducted in a continuously stirred tank bioreactor. The study compared the seasonal differences of the collected biomass and revealed that a pre-washing process did not make a significant difference.