Biçim ve renk ilişkisi bağlamında minimalizm akımının 21. yy. resim sanatına etkileri
The effects of minimalism movement on 21st century art of painting in the context of form and color relationship
  1. Tez No: 940097
  2. Yazar: ASLI ÇAĞLAR ÖZŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYDAR TAŞÇILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez çalışmasında amaçlanan Minimalizm Akımı'nın, kökenleri, temel özellikleri, tarihi, gelişimi ve temsilcileri araştırılarak bu akımın sanat dünyasındaki yerinin ve öneminin belirlenmesi ile Minimalizm'in biçim ve renk açısından getirdiği yenilikler ve bu yeniliklerin 21. yüzyıl resim sanatındaki yankılarını incelemektir. Çalışmanın kapsamı, Minimalizm'in farklı alanlarda nasıl etkiler yarattığını ve günümüz sanat pratiğindeki yerini gözlemleyerek örneklendirmektir. Çalışmanın önemi, biçim ve renk arasındaki etkileşim bağlamında günümüzde Minimalizm'in, yansımalarının ve sanatçılar tarafından nasıl yeniden yorumlandığının tespit edilmesiyle varlığına ve geleceğine dair çözümlemelere ulaşmaktır. Çalışmanın sınırlılıkları ise Minimalizm'in öncesinde ona temel oluşturan dönem akımlarından günümüze, Minimalizm Akımı'nın biçim ve renk ilişkisi bağlamında değerlendirilmesiyle etkilerinin incelenmesidir. Modernizm sürecinde, soyut sanat anlayışı ve onun gelişmeleriyle ortaya çıkan, art arda gelen sanat hareketlerini kapsayan Soyut Dışavurumculuk'un biçime ve duyguya dayalı anlayışına tepki olarak ortaya çıkan Minimalizm sanat akımı, sanatsal öğeleri en sade ve en temel hallerine indirgeyerek biçimleri ve renkleri ön plana çıkarmıştır. Minimalizm'in amacı, soyutlama ve nesnellik arasında denge kurarak minimum düzeyde unsurlarla en etkili ifadeyi sağlamaktır. Minimalizm'in biçim ve renk açısından getirdiği yenilikler sanatta büyük bir etki yaratmıştır. Minimalizm'in, kökenleri resme ve heykele dayansa da uyarlanabilir sadelik anlayışı ve geniş kapsamı birçok alanda kullanılmasını sağlamıştır. Özellikle soyut sanat ve çağdaş sanatın gelişiminde büyük rol oynayan Minimalizm, teknolojinin ilerlemesine bağlı olarak, sanat dünyasında ve sanatın sınırlarını aşarak pek çok alanda gelişmeye devam etmiştir. Minimalizm'in estetiği, sadece sanatsal deneyimlerde değil günlük yaşamda da belirgin bir etkiye sahiptir. Bu nedenle Minimalizm etkisini genişletip, kitlelere yayılarak daha güçlü bir şekilde varlığını sürdürmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to determine the place and significance of the Minimalism Movement in the art world by examining its origins, key features, history, development, and representatives, as well as the innovations brought by Minimalism in terms of form and color and its echoes in 21st-century painting. The scope of the study is to observe and exemplify how Minimalism has influenced different fields and its position in contemporary art practice. The importance of the study is to reach analyses regarding the existence and future of Minimalism by identifying its reflections and how it has been reinterpreted by artists in the context of the interaction between form and color. The limitations of the study are to examine the influences of the Minimalism Movement, in terms of form and color relationships, from the period movements that formed its foundation to the present day. During the process of modernism, as a reaction to the abstract expressionism and its understanding based on form and emotion, the Minimalism art movement emerged, encompassing successive art movements, which aimed to simplify artistic elements to their simplest and most basic forms, emphasizing shapes and colors. The goal of Minimalism is to achieve the most effective expression with a minimum level of elements, while maintaining a balance between abstraction and objectivity. The innovations brought by Minimalism in terms of form and color have had a significant impact on art. Although Minimalism has its roots in painting and sculpture, its adaptable simplicity and broad scope have allowed it to be utilized in various fields. Especially influential in the development of abstract art and contemporary art, Minimalism has continued to evolve in many areas, surpassing the boundaries of the art world, thanks to technological advancements. The aesthetics of Minimalism have a notable effect not only in artistic experiences but also in daily life. Therefore, Minimalism continues to expand its influence and maintain its presence in a stronger way by spreading to the masses.